Το πάλεψαν όσο μπορούσαν οι παίκτριες του Ολυμπιακού, ωστόσο δεν κατάφεραν να πάρουν την νίκη από την σκληροτράχηλη Βαλένθια και μοιραία γνώρισαν την ήττα με 78-75 στο ΣΕΦ, στο πλαίσιο του Eurocup Γυναικών.

Οι «ερυθρόλευκες» ήθελαν νίκη με 11+ πόντους για να γίνουν… αφεντικό στο κυνήγι της 1ης θέσης, αλλά αυτό δεν συνέβη. Αν και βρέθηκε στο -13 (49-62, στο 30′), η ομάδα του Γιώργου Παντελάκη πήγε να κλέψει τη νίκη στην τέταρτη περίοδο, μένοντας όμως από δυνάμεις στο τέλος.

Η Τζάκι Γέμελος είχε 14 πόντους, όσους και η Τζέσικα Τόμας που έκανε λάθος επιλογές στα τελευταία δευτερόλεπτα. Double-double σημείωσε η Μπασάρα Γκρέιβς με 15 πόντους και 12 ριμπάουντ, ενώ για τις νικήτριες, η Τιρέρα είχε 21 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Ύστερα απ’ αυτό το αποτέλεσμα, ο Ολυμπιακός έχει ρεκόρ 3-2 κι αποχαιρέτησε το όνειρο της πρωτιάς, την οποία θα καταλάβει η Βαλένθια που έφτασε στο 5-0. Πάντως, η πρόκριση των «ερυθρολεύκων» δεν τίθεται ουσιαστικά σε κίνδυνο, καθώς για να μείνουν εκτός θα πρέπει η Τσεγκλέντ να νικήσει αύριο την Ναμούρ κι εν συνεχεία να επιβληθεί της ελληνικής ομάδας με διαφορά που θα ξεπερνά τους 40 πόντους (σκορ πρώτου αγώνα 93-53) στο ματς της τελευταίας αγωνιστικής.

Όσον αφορά στην εξέλιξη του ματς, οι παίκτριες του Γιώργου Παντελάκη μπήκαν καλύτερα κι αξιοποίησαν ένα σερί 8-0 για να κλείσουν το δεκάλεπτο στο 20-14. Αν και η Βαλένθια προσπέρασε (29-31), οι «ερυθρόλευκες» ανέκτησαν και κράτησαν το προβάδισμα ως την ανάπαυλα (39-36).

Στο τρίτο δεκάλεπτο, όμως, τα πράγματα πήραν διαφορετική τροπή με την Βαλένθια να ανεβάζει κατακόρυφα την απόδοσή της στην τρίτη, να φτιάχνει διψήφια διαφορά (44-55) και να κλείνει το τρίτο δεκάλεπτο στο +13 (49-62).

Ωστόσο, ο Ολυμπιακός δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και έκανε εντυπωσιακό σερί 14-0 για το 63-62. Οι Ισπανίδες χρειάστηκαν 5:30 για να σκοράρουν στην τέταρτη περίοδο, αλλά η Τόμας κρατούσε μπροστά την ομάδα της (68-67 στο 37′). Η Γκόμεθ ήταν ψύχραιμη για τις φιλοξενούμενες και η Τιρέρα έγραψε το 70-73, 1′ πριν το τέλος. H Tόμας… χτύπησε ξανά με το τρίποντο της ισοφάρισης, αλλά -μετά το εύστοχο ζευγάρι βολών της Γκόμεθ- αστόχησε κι εν συνεχεία έκανε βήματα που έκριναν οριστικά το ματς.

Τα δεκάλεπτα: 20-14, 39-36, 49-62, 75-78