Την όγδοη νίκη του στο πρωτάθλημα πήρε ο Ολυμπιακός Β΄στο Ναύπλιο, κόντρα στον τοπικό Οίακα (89-85) σε εξ αναβολής αγώνα για την 4η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α2.

Μία ακόμη νίκη, στο πρωτάθλημα της Α2, έβαλε στο… σακούλι της η ομάδα του Δημήτρη Τσαλδάρη. Συγκεκριμένα, ο Ολυμπιακός Β’ πέρασε και από το Ναύπλιο ανεβάζοντας το ρεκόρ του στο 8-1, ενώ ο Οίακας έπεσε στο 3-6. Μ’ αυτόν τον τρόπο, οι «ερυθρόλευκοι» βγήκαν για πρώτη φορά από την τελευταία δυάδα του πρωταθλήματος.

Πρώτος σκόρερ ο Πέτρος Μελισσαράτος με 16 πόντους και 8 ριμπάουντ. Ο Ανδρέας Πετρόπουλος ήταν εξαιρετικός με 15 πόντους και 9 ριμπάουντ, ενώ 15 πόντους έβαλε και ο Νίκος Αρσενόπουλος με 5/6 τρίποντα. Δεν αρκούσαν στον Οίακα οι 26 πόντοι και οι 9 ασίστ του Φάνη Κουμπούρα.

Όσον αφορά στην εξέλιξη της αναμέτρησης, το σκορ ανέβηκε πολύ ψηλά στο ξεκίνημα με τον Ολυμπιακό να έχει 6/7 τρίποντα και… καυτούς τους Αρσενόπουλο και Πετρόπουλο για το 28-32 στο δεκάλεπτο. Οι Πειραιώτες κατάφεραν να διατηρήσουν το πάνω χέρι (46-50) μέχρι την ανάπαυλα.

Στην τρίτη περίοδο, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα με μπροστάρη τον Κουμπούρα και τρίποντο του Σιμιτζή. Τελικά, οι ομάδες μπήκαν στο τελευταίο δεκάλεπτο με σκορ 70-67. Με τρίποντο του Τζόλου, οι «ερυθρόλευκοι» πέρασαν ξανά μπροστά (75-77) και κράτησαν τους αντιπάλους τους για 6′ χωρίς καλάθι εξασφαλίζοντας την επικράτηση που ήρθε με σκορ 85-89.

Τα δεκάλεπτα: 28-32, 46-50, 70-67, 85-89