Ο Μάικ Τζέιμς έχει και σήμερα την τιμητική του, καθώς ήταν καθοριστικός στο παιχνίδι της ΤΣΣΚΑ Μόσχας με την Ζαλγκίρις, χαρίζοντας τη νίκη στην ομάδα του, με τον Αμερικανό γκαρντ να μοιάζει ασταμάτητος  πετυχαίνοντας 10 πόντους σε διάστημα ενός λεπτού!

Για τέσσερις περιόδους είχε βρεθεί σε κακή βραδιά, με την άμυνα της Ζαλγκίρις να τον «διαβάζει» πολύ καλά. Για το λόγο αυτό είχε μόλις 9 πόντους στο διάστημα εκείνο.

Στην παράταση, όμως, πήρε… φωτιά και έδειξε την ποιότητά του. Ο Μάικ Τζέιμς ήταν εντυπωσιακός στα τελευταία δευτερόλεπτα του αγώνα με την ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους και οδήγησε στην 8η νίκη την ομάδα του σε 12 παιχνίδια στην Euroleague.

Από το 75-76 κι έπειτα ο Τζέιμς ανέλαβε δράση. Πέτυχε 10 προσωπικούς πόντους σε διάστημα ενός λεπτού, συμπεριλαμβανομένου και του μεγάλου σουτ τριών πόντων που οδήγησε την ομάδα του στη νίκη.