Σημαντική νίκη πήρε η Μπάγερν Λεβερκούζεν, επικρατώντας με 2-1 της Σάλκε, γεγονός που την ανεβάζει στην προνομιούχο τέταρτη θέση της βαθμολογίας στην Bundesliga.

Ο Λούκας Αλάριο ήταν ο μεγάλο πρωταγωνιστής στο «BayArena» καθώς βοήθησε την γηπεδούχο Μπάγερ Λεβερκούζεν να επικρατήσει με 2-1 της Σάλκε και να την πιάσει στην 4η θέση της βαθμολογίας.

Στο 15ο λεπτό ο Αργεντίνος άνοιξε το σκορ μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μπέιλι και κακή έξοδο του Νούμπελ για το 1-0 που ήταν και το αποτέλεσμα του ημιχρόνου.

Στην αρχή του δευτέρο μέρους η Σάλκε ισοφάρισε σε 1-1 με τον Ραμάν στο 50ο λεπτό αλλά το VAR… είχε άλλη άποψη καθώς, το τέρμα του επιθετικού των φιλοξενούμενων ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Αφού δεν ισοφαρίστηκε στο 81ο λεπτό ο Αλάριο ουσιαστικά «κλείδωσε» τη νίκη για τις «ασπιρίνες» καθώς μετά από γύρισμα του Αρανγκίς δεν είχε πρόβλημα με πλασέ να γράψει το 2-0. Η Σάλκε το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει με τον Ραμάν να σκοράρει σε κενό τέρμα για το τελικό 2-1.