Η Μακάμπι Τελ Αβίβ παρά τη γύμνια στην περιφέρεια, κατάφερε να ρίξει στο καναβάσο την ΤΣΣΚΑ Μόσχας με σκορ 90-80. Οι Σκότι Γουίλμπεκιν και Οθέλο Χάντερ ήταν καταπληκτικοί με 22 και 20 πόντους, ενώ για τους πρωταθλητές Ευρώπης ο Μάικ Τζέιμς σκόραρε 22 πόντους. Με τη νίκη αυτή η ομάδα του λαού έφτασε τις εννέα νίκες σε 13 αναμετρήσεις στη Euroleague και φιγουράρει στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας.

Στο πρώτο δεκάλεπτο η ΤΣΣΚΑ αιφνιδίασε πλήρως τη Μακάμπι. Με άξονες τους Μπέικερ και Χάινς σημείωσε πολλά εύκολα καλάθια, ύστερα από δημιουργίες των Τζέιμς και Στρέλνιεκς. Ο πρώην παίκτης του ΠΑΟ ήταν καταπληκτικός, όμως το ίδιο ίσχυε και για τον Γουίλμπεκιν, που κρατούσε τη θέση του πόιντ γκαρντ κυριολεκτικά μόνος του. Το 20-29 βόλευε ξεκάθαρα την «αρκούδα», που αρέσκεται στα υψηλά σκορ.

Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος να το γράψουμε έτσι απλά, τα έχωσε στους παίκτες του για την αμυντική τους ανεπάρκεια, αφού οι συνολικά 52 πόντοι παθητικό είναι τεράστιο νούμερο. Το θετικό για τους γηπεδούχους ήταν πως πως η περιφέρεια δούλευε σε υψηλές στροφές (8/18 τριπ.), όμως οι έντεκα ασίστ και η φοβερή κυκλοφόρία μπάλας, έκανε τη διαφορά για την ΤΣΣΚΑ, που είχε εφτά πόντους αβαντάζ στο ημίχρονο.

Η Μακάμπι δεν είναι ομάδα, που θα τα παρατήσει έτσι εύκολα. Με άρμα μάχης την άμυνα και τους Μπράιντ και Χάντερ να βγάζουν πολλή ενέργεια, έκαναν το ματς ντέρμπι. Η ΤΣΣΚΑ δεν μπορούμε να υποστηρίξουμε πως ήταν κακή, όμως ήταν φανερή η έλλειψη ενός παίκτη με τα χαρακτηριστικά του Κλάιμπουρν. Το επιμέρους 21-12 έδειξε στην «αρκούδα», πως αν ήθελε ν’αποδράσει με τη νίκη, έπρεπε να παίξει ξύλο.

Οι Ισραηλινοί με τη δύναμη της έδρας, έκαναν ένα 6-0 σερί, όμως ο Τζέιμς κράτησε τους πρωταθλητές Ευρώπης κοντά στο σκορ. Ο Αμερικανός γκαρντ ήταν μια ομάδα μόνος του, όμως αν δεν είχε τις κατάλληλες βοήθειες, τότε αντίο ζωή. H έξοδος του Γουίλμπεικιν (για λόγους ξεκούρασης), έδωσε τη δυνατότητα στους Ρώσους να μειώσουν τη διαφορά στο τρίποντο (77-74) με τον Σφαιρόπουλο να καλεί τάιμ-άουτ για να ηρεμήσει τους αθλητές του. Χωρίς δύο άσους στη φαρέτρα του, οι επιλογές στο μπακόρτ ήταν συγκεκριμένες κι αυτό η πρωταθλήτρια Ευρώπης το εκμεταλλεύτηκε με τον Τζέιμς, ο οποίος με έξι συνεχόμενους πόντους έκανε το 80-80 με δυόμισι λεπτά για τη λήξη του αγώνα. Δύο καλές άμυνες από τους γηπεδούχους και τέσσερις πόντοι από Χάντερ και Ζούσμαν, έκαναν το 84-80 και η νίκη φαινόταν κοντά για την ομάδα του λαού. Τελικά δύο κακές επιθέσεις της ΤΣΣΚΑ έδωσαν τη νίκη στη Μακάμπι με 90-80, η οποία μοιάζει έτοιμη για όλα φέτος, όντας στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας.

Τα δεκάλεπτα: 20-29, 45-52, 66-64, 86-80, 90-80