Το καταπληκτικό Λαύριο επικράτησε με 92-88 επί του ΠΑΟΚ, έχοντας απόλυτους πρωταγωνιστές τους ΝτεΚόζι, Άλμαν και Ντάιμ που μοίρασε 6 τάπες (!)… Δεν μπορεί να σηκώσει κεφάλι με τίποτα ο Δικέφαλος, που ένα ακόμα παιχνίδι ξύπνησε στην 4η περίοδο, αλλά δεν κατάφερε να κάνει την ανατροπή, πηγαίνοντας στο 3-8, με το μέλλον να φαντάζει αρκετά δυσοίωνο…

To Λαύριο μπήκε από την αρχή πιο ορεξάτο και με τον Άλμαν να βρίσκει ρυθμό με τα σουτ του, πήγε στο 16-8 και λίγο αργότερα, με τρίποντο του Ουότσον, ανέβηκε στο +12 (22-10). Ο ΠΑΟΚ τα περίμενε όλα από τα ποσταρίσματα του Σαρικόπουλου στην πρώτη περίοδο (7π.), η οποία τον βρήκε στο τέλος της, στο -9 (22-13).

Με Τσόχλα και Μαργαρίτη, ο ΠΑΟΚ «διάβασε» λίγο καλύτερα στην επίθεση (26-20), αλλά στην άμυνα, συνέχισε να έχει σημαντικό πρόβλημα και το Λαύριο, με ΝτεΚόζι πήγε στο 32-20. Εκεί, το χαμηλό σχήμα με τον Ουίγκινς στο «4», την καλύτερη άμυνα και τις επιθετικές πρωτοβουλίες του Λιούις, οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν στους 3 (39-36), με τον Λεγκίκα να ευστοχεί σε τρίποντο στο τέλος του ημιχρόνου, για το 43-37. Αξιοσημείωτο το 0% του ΠΑΟΚ στα τρίποντα στο πρώτο μέρος, έχοντας αστοχήσει και στις 10 προσπάθειες που επιχείρησε!

Ο ΠΑΟΚ είχε φέρει το ρυθμό στα μέτρα του και πλησιάζοντας στο καλάθι, μείωσε μέχρι τους δύο (48-46). Σε εκείνο το σημείο όμως, έχασε και πάλι τη συγκέντρωση του και το Λαύριο με ένα σερί 8-0 με Ουότσον και ΝτεΚόζι, πήγε στο 58-48, ο Σμιθ έκανε το τέταρτο φάουλ του και οι γηπεδούχοι βρίσκοντας λύσεις και από Μαστρογιαννόπουλο-Λεγκίκα, πήγαν στο 65-52 και τον Μπεστ να βάζει το πρώτο τρίποντο του ΠΑΟΚ, στο τέλος της τρίτης περιόδου! (65-55).

Το Λαύριο έδειχνε να «τελειώνει» το παιχνίδι με τρίποντο του Άλμαν (71-59), αλλά σε εκείνο το σημείο δύο τρίποντα από Τσόχλα και Σμιθ, κράτησαν τον ΠΑΟΚ στη διεκδίκηση της νίκης (71-67). Οι γηπεδούχοι, πάλι ξέφυγαν στο 80-68, αλλά Σμιθ, Νόουλς και Ουίγκινς, δεν τα παράτησαν (84-81). Οι παίκτες του Σερέλη, όμως στο τελευταίο λεπτό, έβαλαν 8/8 βολές, με Μουράτο, ΝτεΚόζι, Άλμαν και Ντέιβις και παρά τα πολύ μεγάλα σουτ του Σμιθ, κράτησαν τη νίκη (92-88).

Δεκάλεπτα: 22-13, 43-37, 65-55, 92-88