Ο Ολυμπιακός διεύρυνε το αήττητο σερί του επικρατώντας εύκολα με 3-1 του Μαρκόπουλου εκτός έδρας, στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής της Volleyleague γυναικών.

Η ομάδα του Μπράνκο Κοβάσεβιτς έφτασε τις 10 νίκες σε 10 αγωνιστικές αλλά οι χαμένοι βαθμοί με Πανναξιακό, Παναθηναϊκό και ΑΟ Θήρας του στείρουν την μοναξιά της κορυφής. Οι νταμπλούχες είναι στην πρώτη θέση με 27 βαθμούς, όσους και ο ΑΟ Θήρας που την Παρασκευή πέρασε από την Ηλιούπολη.

Τα σετ: 1-3 (8-25, 18-25, 25-21, 14-25)

Εύκολα και ο Άρης, επιστροφή στις νίκες για την Θέτιδα

Ο Άρης δεν αντιμετώπισε πρόβλημα κόντρα στον Αίαντα (3-0) και πήρε εύκολη νίκη για τη δέκατη αγωνιστική της Volleyleague γυναικών.

Η ομάδα του Γιάννη Τσαϊρέλη επέστρεψε στις επιτυχίες μετά την εκτός έδρας ήττα από τον Ολυμπιακό μεσοβδόμαδα. Ο Άρης με το τρίποντο αυτό έφτασε τους 17 βαθμούς στο πρωτάθλημα και συνεχίζει να είναι στο κυνήγι της τετράδας.

Όπως μαρτυρά και η εξέλιξη των σετ, ο Αίαντας ήταν ανταγωνιστικός κυρίως στο δεύτερο. Η ομάδα του Ευόσμου μείωσε σε 21-20 αλλά οι γηπεδούχες με σερί έφτασαν στο 24-20 και το 2-0 σετ.

Ο Άρης μπήκε καλύτερα και στο τρίτο σετ. Οι παίκτριες του Γιάννη Τσαϊρέλη προηγήθηκαν με 6-1 και 14-3 καθαρίζοντας ουσιαστικά το ματς.

Τα σετ: 3-0 (25-18, 25-21, 25-14)

Μετά από τρία συνεχόμενα αρνητικά αποτελέσματα, η Θέτιδα επέστρεψε στις νίκες και για την 10η αγωνιστική της Volleyleague επικράτησε του Ηλυσιακού στο κλειστό της Βούλας με 3-0 σετ.

Με το τρίποντο που απέσπασε η ομάδα του Γιάννη Νικολάκη ανέβηκε και πάλι στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας με 19 βαθμούς, όμως ο Πανναξιακός που ακολουθεί με 18 έχει παιχνίδι λιγότερο. Η ομάδα των Ιλισίων παρέμεινε στη 10η θέση με 5 βαθμούς.

Τα σετ: 3-0 (25-19, 25-17, 30-28)