Η Ατλέτικο Μαδρίτης πήρε ακόμη μια νίκη με τον κλασικό, επαγγελματικό της τρόπο, καθώς δεν συνάντησε κανένα απολύτως πρόβλημα απέναντι στην Οσασούνα, την οποία κέρδισε με 2-0. Στην τέταρτη θέση του ισπανικού πρωταθλήματος οι “ροχιμπλάνκος”…

Στο «Wanda Metropolitano» η ομάδα του Σιμεόνε κυριάρχησε από το πρώτο λεπτό, έχασε αρκετές ευκαιρίες αλλά δεν μπόρεσε να σκοράρει στο πρώτο ημίχρονο με το 0-0 να αγχώνει τους γηπεδούχους. Ο Άλβαρο Μοράτα όμως έδωσε την λύση στο 67ο λεπτό με κεφαλιά μετά από σέντρα του Τρίπιερ. Και πριν η Οσασούνα συνέλθει από το 1-0, ο Σαούλ… τελείωσε τον αγώνα μιας και στο 75ο λεπτό έκανε το 2-0. Η Οσασούνα δεν απείλησε, η Ατλέτικο θα μπορούσε να πετύχει κι άλλα γκολ, αλλά τελικά κρατάει το 2-0 και τους τρεις βαθμούς.

Η Ατλέτικο πήγε στους 29 βαθμούς και στην 4η θέση, ενώ η Οσασούνα έμεινε στους 23 βαθμούς και πλέον είναι στην 10η θέση.