Ο Γιώργος Μπόγρης συνδύασε με νίκη το ντεμπούτο του με την φανέλα της Τενερίφης, την ίδια στιγμή που η Μπανταλόνα του Νίκου Ζήση γνώριζε την ήττα στην παράταση από την Μανρέσα…

Ο Νίκος Ζήσης ξεκίνησε βασικός στον αγώνα της Μπανταλόνα με την Μανρέσα που κρίθηκε στην παράταση. Η Μπανταλόνα προηγήθηκε με 104-102, αλλά η Μανρέσα ισοφάρισε και με καλάθι του Κράβιτς στο τελευταίο δευτερόλεπτο πήρε την νίκη. Ο Έλληνας πλέι μέικερ είχε 4 πόντους με 2/6 δίποντα, 0/3 τρίποντα 1 ριμπάουντ και 4 ασίστ, με τον Πρέπελιτς να είναι πρώτος σκόρερ με 29 πόντους, ενώ από την Μανρέσα ο Τόλσον είχε 30 πόντους.

Η Τενερίφη επικράτησε εκτός έδρας της προσεχή αντιπάλου του Προμηθέα στο EuroCup, Ανδόρα, με 86-76 εκτός έδρας. Ο Γιώργος Μπόγρης στο ντεμπούτο του σε 20 λεπτά συμμετοχής είχε 2 πόντους με 1/4 δίποντα, 7 ριμπάουντ και 2 ασίστ. Κορυφαίος για την Ανδόρα ο Τοντόροβιτς με 16 πόντους, ενώ από την Τενερίφη ο Γιούστα είχε 19 πόντους.