Για την 19η αγωνιστική στην Euroleague, η Μακάμπι Τελ Αβίβ του Γιάννη Σφαιρόπουλου, υποδέχτηκε την Μπαρτσελόνα του Σβέτισλαβ Πέσιτς και σε ένα δυνατό παιχνίδι, οι γηπεδούχοι όντας καλύτεροι (με εξαίρεση το πρώτο δεκάλεπτο) κατάφεραν να οδηγήσουν σε νέα ήττα τους Μπλαουγκράνα (92-85). Καταπληκτικός ο Ντόρσεϊ με 19 πόντους.

Δεν έφτασε για την Μπαρτσελόνα η καταπληκτική εμφάνιση του Μίροτιτς, που σταμάτησε στους 22.

Πλέον, η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου βρίσκεται στο 13-6, όσο έχει και η Μπαρτσελόνα.

Η Ισραηλινή ομάδα κατάφερε να 9 συνεχόμενο εντός έδρας παιχνίδι να παραμείνει αλώβητη, συνεχίζοντας αήττητη στο… κάστρο της!

Στο παιχνίδι:

Εξαιρετικά ισορροπημένα ξεκίνησε το πρώτο δεκάλεπτο στο Τελ Αβίβ, με το σκορ στα μισά να βρίσκεται στο 9-10 υπέρ της Μπαρτσελόνα. Το υπόλοιπο μισό της περιόδου είχε… Καταλανικό χρώμα, καθώς το δεκάλεπτο έκλεισε στο 20-27, με τους Χίγκινς (9π.) – Ντέιβις (7π.) να τραβούν το… κουπί επιθετικά. Για την Μακάμπι ο Ουίλμπεκιν ξεχώρισε με 8 πόντους.

Στην δεύτερη περίοδο η Μακάμπι μπήκε πιο δυνατά και με επιθετικό πόλο τον Τάιλερ Ντόρσεϊ μείωσε στον πόντο (31-32) επτά λεπτά πριν το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου, ενώ προσπέρασε και με 33-32 με τον Κοέν. Στο πεντάλεπτο του δεκαλέπτου το προβάδισμα κατείχαν οι Ισραηλινοί (35-34), με τον Ντόρσεϊ να κάνει εξαιρετική δουλειά και να μετρά εκείνη την ώρα 9 πόντους. Το ημίχρονο έκλεισε σε… “κίτρινα” χέρια με την ομάδα του Σφαιρόπουλου να κάνει επιμέρους 28-14, σε ένα καταστροφικό δεύτερο δεκάλεπτο για τους Μπλαουγκράνα. Για τους γηπεδούχους ο Ουίλμπεκιν είχε φτάσει τους 15, ενώ για τους φιλοξενούμενους ο Μίροτιτς είχε μετρούσε 11.

Στην ανάπαυλα του αγώνα, η Μπαρτσελόνα μπήκε καλύτερα και μάζεψε την διαφορά σχεδόν στα μισά της περιόδου στους 2 (52-50). Οι Καταλανοί πίεζαν, ωστόσο η ομάδα του λαού κρατούσε και είχε διαρκώς ένα μικρό προβάδισμα από 2 έως και 4 πόντους. Στο τελευταίο κομμάτι του δεκαλέπτου, η Μπακάμπι κατάφερε να προηγηθεί με 6 (62-56) και εν συνεχεία με 65-56, για να κλείσει στο 65-57 η τρίτη περίοδος, με τον Ντόρσεϊ να έχει 12 πόντους, ενώ για την “Μπάρτσα” ο Μίρότιτς είχε φτάσει τους 14.

Στο τέταρτο και τελευταίο κομμάτι, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν ακόμα και με 12 πόντους (71-59), με τους παίκτες του Πέσιτς να αντιδρούν και να μειώνουν 8:00 πριν το φινάλε σε 71-65 και 6:30 σε 71-68. Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου δεν έμεινε έτσι όμως και στα μισά του δεκαλέπτου είχε εκ νέου προβάδισμα 7 πόντων (75-68). Εν συνεχεία και ως το φινάλε, η ομάδα του λαού διατηρούσε (εύκολα ή δύσκολα) το προβάδισμα και κατάφερε να πανηγυρίσει την 13η της νίκη (92-85).

Τα δεκάλεπτα: 20-27, 48-41, 65-57, 92-85.