Η Αναντολού Εφές δυσκολεύτηκε μόνο σ’ένα δεκάλεπτο από την άνευρη Μιλάνο. Με κορυφαίους τους Σέιν Λάρκιν (23π.) και Κρις Σίνγκλετον (16π.), οι Τούρκοι πήραν άλλη μία νίκη (88-68) και διατηρήθηκαν μόνοι πρώτοι στην κορυφή της Euroleague, ύστερα από 19 αγωνιστικές.

Πολύ σκληρό ήταν το παιχνίδι στο πρώτο δεκάλεπτο. Το Μιλάνο πίεζε αποτελεσματικά τον Λάρκιν, που χωρίς τον Μίτσιτς αναγκαζόταν να κατεβάζει τη μπάλα, κάτι που σίγουρα του αφαιρούσε ενέργεια. Ο Σίνγκλετον ήταν όλα τα λεφτά για την ομάδα του, όμως στην αντίπερα όχθη ο Γκουντάιτις ήταν ότι καλύτερο για τους Ιταλούς. Το 16-15 έμοιαζε μικρό σαν σκορ κι αυτό ήταν προς όφελος των φιλοξενούμενων.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ρυθμός έγινε πιο γρήγορος, ο Λάρκιν πήρε τ’όπλο του και το Μιλάνο έχασε την αυτοκυριαρχία του. Ο Μεσίνα έκανε συνέχεια αλλαγές με στόχο να κόψει την επιθετική παραγωγικότητα της Εφές, όμως οι 26 πόντοι παθητικό ηταν μεγαλο νούμερο. Το 42-33 σίγουρα δεν έλεγε πολλά, ύστερα από 20 λεπτά μπάσκετ, όμως φαινόταν πως οι γηπεδούχοι είχαν ποικιλία στο παιχνίδι τους.

Η Εφές νομίζουμε πως δεν ήθελε να ζήσει δράματα, μέχρι να πάρει τη νίκη. Η παρέα του Λάρκιν με σημαιοφόρο τον Αμερικανό, έκανε πλάκα στους Ιταλούς στην τρίτη περίοδο και ουσιαστικά τελείωσε την υπόθεση-νίκη. Ο Μεσίνα έψαχνε τρόπο να σπάσει το ρυθμό των αντιπάλων του, όμως δεν τα κατάφερε. Επιθετικά η ομάδα του δεν ήταν κάτι το ιδιαίτερο και το 65-49, έδωσε πρόωρο τέλος στο ματς.

Τα τελευταία δέκα λεπτά είχαν καθαρά διαδικαστικό χαρακτήρα, αφού η Εφές είχε πάρει τη νίκη και το Μιλάνο είχε αποδεχτεί τη μοίρα του. Οι δύο προπονητές έκαναν αρκετές αλλαγές, αφού μην ξεχνάει κανείς πως σε δύο μέρες, θα είχαν κι άλλο παιχνίδι. Αυτό επιβεβαιώθηκε του Σινάν Ερντέμ και το τελικό 88-68 αντικατόπτριζε τη διαφορά των δύο συλλόγων.

Τα δεκάλεπτα: 16-15, 42-33, 65-49, 88-68