Ο Ολυμπιακός με καταιγισμό τρπόντων στο τέταρτο δεκάλεπτο, έκαμψε την αντίσταση της Μπάγερν Μονάχου με σκορ 89-72. Εκπληκτικός για τους Πειραιώτες ήταν ο Σάσα Βεζένκοφ με 20 πόντους, ενώ από 10 σημείωσαν οι Πρίντεζης, Πολ, Μπάλντουιν και Κόνιαρης. Για τους Βαυαρούς ξεχώρισε ο Λούτσιτς με 15 πόντους.

Κάκιστο ήταν το πρώτο πεντάλεπτο της αναμέτρησης. Ο Ολυμπιακός ήταν πολύ βιαστικός στις επιλογές του επιθετικά, ενώ και η Μπάγερν είχε ελεύθερα σουτ, αλλά δεν ευστοχούσε. Ο Πρίντεζης έχασε εύκολα για την κλάση του καλάθια, το ίδιο και ο Σπανούλης, ενώ ο Μονρό έκανε αθόρυβα τη δουλειά του στη ρακέτα. Ευτυχώς για τους Πειραιώτες η είσοδος του Πολ, ξύπνησε το ΣΕΦ και ο Αμερικανός ήταν ο κύριος υπεύθυνος για το 17-14 της πρώτης περιόδου.

Η συνέχεια θα λέγαμε πως είδαμε πιο ελκυστικό μπάσκετ, κυρίως από την πλευρά των γηπεδούχων. Ο Μπάλντουιν έδωσε πνοή, ενώ και ο Βεζένκοφ προσπάθησε μέσω της ενέργειας του ήταν καταλύτης στον αμυντικό τομέα. Το 25-18 ήταν μία καλή αρχή με τον Μπαρτζώκα να είναι ευχαριστημένος από τους παίκτες του. Μάλιστα με τρίποντο του Πολ η διαφορά ανέβηκε ακόμα περισσότερο (35-26), όμως από εκεί και πέρα ο Ολυμπιακός έκατσε. Η Μπάγερν το εκμεταλλεύτηκε αυτό και με τον Μπρέι να πιάνει ρυθμό έκλεισε το ημίχρονο στο μείον πέντε (37-32). Οι Βαυαροί δεν θα παρατούσαν το παιχνίδι, γι’αυτό χρειαζόταν προσοχή από την ελληνική ομάδα.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Μπάγερν έπαιξε πολύ καλή άμυνα, με τον Ολυμπιακό να κάνει πολλά εύκολα λάθη. Ο Μπαρτζώκας πήρε γρήγορα τάιμ άουτ, όμως ο Λούτσιτς είχε βρει ρυθμό, κάνοντας μεγάλη ζημιά, είτε από τη ρακέτα, είτε από την περιφέρεια. Ο Ολυμπιακός δεν μπορούσε να παίξει ποστ με τον Πρίντεζη, ούτε με τον Μιλουτίνοφ και κατέφυγε στα τρίποντα. Ευτυχώς ο Κόνιαρης ευστόχησε σε δύο σημαντικά τρίποντα, δίνοντας ανάσα στον Ολυμπιακό, που έκλεισε την περίοδο στο συν ένα (54-53).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο έγινε το έλα να δεις. Ο Ολυμπιακός που τα είχε σπάσει για 30 λεπτά, ξεμπούκωσε στο τέλος, με τους Βεζένκοφ, Ρότσεστι και Ρούμπιτ να τα βάζουνόλα και να δίνουν ουσιαστικά τη νίκη σους ερυθρόλευκους. Η Μπάγερν δεν μπορούσε ν’αντιμετωπίσει την ορμή των Πειραιωτών και το τελικό 89-72 ίσως και να άδικο για τους Βαυαρούς, που ήταν μεσα στο παιχνίδι για περίπου 32 λεπτά.

Τα δεκάλεπτα: 17-14, 37-32, 54-53, 89-72