Με τον Τίμο Βέρνερ να βρίσκει τον δρόμο προς τα δίχτυα δυο φορές, η Λειψία ανέτρεψε το σκηνικό στο δεύτερο ημίχρονο στην αναμέτρηση με την Ουνιόν Βερολίνου (3-1) και απέκτησε διαφορά πέντε βαθμών στην κορυφή.

Η επιστροφή στις αγωνιστικές υποχρεώσεις μετά την χειμερινή ραστώνη έκρυβε μία έκπληξη για την Λειψία. Η Ουνιόν αποδείχθηκε σκληρό καρύδι και για ένα ημίχρονο έθεσε τις βάσεις για μία μεγάλη έκπληξη αφού προηγήθηκε με τέρμα του Μπίλτερ (10’) και κράτησε το προβάδισμα μέχρι τις αρχές της επανάληψης.

Τότε, ανέλαβε δράση ο Τίμο Βέρνερ. Το βαρύ πυροβολικό της Λειψίας έφτασε τα 20 γκολ στην φετινή Bundesliga αφού με δύο τέρματα (51’, 83’) έβαλε την σφραγίδα του στην νίκη με 3-1, ενώ ενδιάμεσα ο Σάμπιτσερ (57’) είχε καταθέσει κι αυτός τα διαπιστευτήρια του στην νίκη – ανατροπή της ομάδας του Γιούλιαν Νάγκελσμαν που βρίσκεται στην κορυφή με 5 βαθμούς διαφορά από τους διώκτες της.