Ο Προμηθέας δεν κατάφερε να υποτάξει την Βενέτσια, χάνοντας με σκορ 68-70 για την τρίτη αγωνιστική του Top 16 του Eurocup. Ο Κρις Μπαμπ ήταν ο μοιραίος παίκτης για τους Πατρινους, αφού αστόχησε σε σουτ τριών πόντων στην τελευταία επίθεση. Κορυφαίος για τους γηπεδούχους ήταν ο Οκτάβιους Έλις με 21 πόντους, ενώ για τους νικητές ξεχώρισαν οι Βατ και Τόνουτ με 17 και 15 πόντους αντίστοιχα.

Οι γηπεδούχοι δεν έπαιξαν καλά στο πρώτο ημίχρονο κι αυτό φάνηκε σε τεράστιο βαθμό στην άυνα, όπου οι Ντέι, Τόνουτ και Τσάπελ δεν είχαν αντίπαλο. Ο Προμηθέας προσπάθησε να φέρει τα πράγματα στα μέτρα του, όμως μόνο ο Έλις ήταν ενεργητικός στην επίθεση, αφού οι Μάντζαρης και Αγραβανης άργησαν να μπουν στο ρυθμό του παχνιδιού. Οι Ιταλοί αισθάνονταν πολύ άνετα στο Δ. Τόφαλος και το 35-42 ήταν ενδεικτικό. Ο Γιατράς έψαχνε μανιωδώς να βρει λύσεις, όμως οι παίκτες του φαίνονταν ελαφρώς κουρασμένα πνευματικά.

Στο δεύτερο ημίχρονο το παιχνίδι έγινε πιο σκληρό, το θέαμα έπεσε αισθητά κι ίσως αυτό να ήταν η απαρχή για την επιστροφή των γηπεδούχων στην υπόθεση-νίκη. Οι φιλοξενούμενοι επιχείρησαν πολλά σκοτωμένα σουτ και μόνο ο Μπράμς έβρισκε στόχο. Ο Προμηθέας με τους Λίποβι, Έλις και Αγραβάνη, πλησίασε στο καλάθι (58-60) και τα πάντα κρέμονταν από μία κλωστή. Η ελληνική ομάδα δεν είχε πολλές επιλογές και στο τέλος φάνηκε και πολύ κουρασμένη. Το 62-65 με τρία λεπτά για τη λήξη άφηνε όλα τα σενάρια ανοιχτά, όμως ο Μίτσελ έκανε τη διαφορά και πιθανότατα η Βενέτσια θα έπαιρνε το ροζ φύλο αγώνα. Βέβαια ο Λίποβι με μεγάλο τρίποντο, έκανε το 68-69 και στα 14 δευτερόλεπτα, μπορούσαν να συμβούν τα πάντα και τίποτα.

Τα δεκάλεπτα: 17-23, 35-44, 50-58, 68-70