Μεγάλη πρόκριση στον τρίτο γύρο του αυστραλιανού open πήρε η Μαρία Σάκκαρη που λύγισε με 7-6 (4), 6-4 την Νάο Χιμπίνο.

Στον τρίτο γύρο του Αυστραλιανού open προκρίθηκε για τρίτη φορά στην καριέρα της η Μαρία Σάκκαρη.

Έχοντας την στήριξη αρκετών Ελλήνων που βρέθηκαν στις εξέδρες, η 24χρονη πρωταθλήτρια επικράτησε 7-6(4), 6-4 της Νάο Χιμπίνο και πήρε το πολύτιμο εισιτήριο σε 1.43’.

Επόμενη αντίπαλος (Παρασκευή 24/1) θα είναι η νικήτρια του αγώνα Κις (ΗΠΑ, Νο11)-Ρους (Ολλανδία, Νο93), που αναμετρόνται στις 12:00.

Η Σάκκαρη πήρε προβάδισμα στο πρώτο σετ μέχρι και 5-2, όμως η ΧΙμπίνο ισοφάρισε σε 5-5 και 6-6. Στο τάι μπρέικ η Ελληνίδα ήταν πιο σταθερή και πήρε το πρώτο σετ.

Στο δεύτερο σετ ξεκίνησε με μπρέικ, όμως η Γιαπωνέζα απάντησε με τον ίδιο τρόπο για το 2-2. Σε εκείνο το σημείο η Σάκκαρη ζήτησε μικρή διακοπή για ένα μικρό πρόβλημα που την ταλαιπωρεί στο πόδι. Επέστρεψε στο παιχνίδι, ισοφάρισε σε 3-3 και 4-4 και καθάρισε το παιχνίδι με μπρέικ για το 6-4.