Η 21η αγωνιστική της Euroleague έφερε την Μακάμπι Τελ Αβίβ του Γιάννη Σφαιρόπουλου στο Μόναχο, για να… διασταυρώσει τα ξίφη με την ουραγό Μπάγερν και σε ένα παιχνίδι με σχετικά χαμηλό ρυθμό, οι γηπεδούχοι αφού κράτησαν χαμηλά τους Ισραηλινούς, πήραν μια νίκη που ελάχιστοι περίμεναν, φτάνοντας στο 7-14. Η Μακάμπι μετά από μια αναπάντεχη ήττα έπεσε στο 14-7, χάνοντας σημαντικό έδαφος για την “μάχη” της τετράδας.

Στο παιχνίδι:

Εξαιρετικά μπήκε στο παιχνίδι η Μπάγερν, καθώς στο πεντάλεπτο της περιόδου βρέθηκε να προηγείται με 14-7, έχοντας 4/5 τρίποντα και 4 επιθετικά ριμπάουντ. Η Μακάμπι ξεκίνησε νωθρά και μετά το αρχικό 3-5, δεν κατάφερε να βρει εύκολα καλάθια, όντας εξαιρετικά άστοχη. Το πρώτο… κομμάτι του παιχνιδιού είχε Γερμανική “χροιά”, καθώς η ομάδα του Κόστιτς έκλεισε προηγούμενη το δεκάλεπτο με 23-12, έχοντας τον Τζέντοβιτς με 8 και τον Τσίπτσερ με 6. Για την νωχελική Ισραηλινή ομάδα ο Χάντερ είχε 4.

Τίποτα δεν άλλαξε εντυπωσιακά στο πρώτο μισό του δεύτερου κομματιού με τους φιλοξενούμενους να… ψάχνονται και τους γηπεδούχους να έχουν σταθερά διαφορά άνω των 10 πόντων (27-16).Εν συνεχεία, η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου με δυνατή άμυνα και… μπροστάρηδες τους Τζάκσον – Ο’Μπράιαντ κατάφερε να ισοφαρίσει το ματς στο 29-29, 2:30 πριν το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου. Τελικά, η Γερμανική ομάδα που απόλεσε διαφορά συνολικά 13 πόντων, κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια με προβάδισμα, μόλις 2  (35-33). Ο Τζέντοβιτς για την ομάδα του Κόστιτς ήταν εξαιρετικός με 16 πόντους, ενώ για την ομάδα του λαού, ο Ο’Μπράιαντ έκανε εντυπωσιακή δεύτερη περίοδο με 10 πόντους.

Δυνατό ντέρμπι ήταν το παιχνίδι στην τρίτη περίοδο, με το σκορ στο 25:00 να είναι απόλυτα ισόπαλο στο 45-45. Θετικό νέο για την Μακάμπι ήταν η αφύπνιση του Ουίλμπεκιν, που είχε φτάσει τους 6, δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα του (39-41) μετά από το ξεκίνημα.  Ωστόσο, οι γηπεδούχοι δεν το… έβαλαν κάτω και 2:00 πριν το τέλος του τρίτου κομματιού ήταν στο +5 (54-49). Η ομάδα από το Ισραήλ, όμως, απάντησε και μείωσε σε 54-53, με 50″ στο χρονόμετρο, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 57-53. Τσίπτσερ (10π.) και Κόπονεν (8π) ξεχώρισαν για τους Γερμανούς, ενώ για την ομάδα από το Τελ Αβίβ ο Τζάκσον μέτραγε 8 και ο Ο’Μπράιαντ 14.

Στο τελευταίο και κρίσιμο κομμάτι του αγώνα, η ομάδα από το Μόναχο μπήκε εξαιρετικά και προηγήθηκε με 9 (62-53), βάζοντας δύσκολα στην ομάδα του λαού, που ήταν ιδιαιτέρως άστοχη. Η Μακάμπι απάντησε και μείωσε σε 62-58, ωστόσο η Μπάγερν κατάφερε και πάλι να βρεθεί στο +8 (66-58). Στην συνέχεια οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να φέρουν… τούμπα το ματς, αλλά οι γηπεδούχοι, προεξέχοντος του καταπληκτικού Τζέντοβιτς, διατηρούσαν προβάδισμα 8 (74-66), 2:00 πριν την ολοκλήρωση του παιχνιδιού. Το… κερασάκι στην τούρτα ήρθε από τον Τσίπτσερ με τρίποντο που έγραψε το 77-68, βάζοντας “ταφόπλακα” στις ελπίδες της Μακάμπι για νίκη. Το τελικό σκορ έμελλε να είναι το 80-68.

Τα δεκάλεπτα: 23-12, 35-33, 57-53, 80-68.