Καμία δυσκολία δεν αντιμετώπισε ο Παναθηναϊκός απέναντι στη Βιλερμπάν της οποίας επικράτησε με 100-88 πετυχαίνοντας την τρίτη διαδοχική του νίκη στην Ευρωλίγκα. Οι «πράσινοι» μετά από μία μέτρια πρώτη περίοδο ανέβασαν στροφές και έφτασαν εύκολα στη νίκη που τους διατηρεί μέσα στην πρώτη εξάδα, αλλά και πολύ κοντά στις θέσεις που δίνουν πλεονέκτημα έδρας στα πλέι οφ.

Εξαιρετικός για μία ακόμα φορά ο Νικ Καλάθης με νταμπλ-νταμπλ (10π και 17 ασίστ). Βράχος ο Γιώργος Παπαγιάννης (12π, 8 ριμπάουντ και 5 τάπες). Πρώτος σκόρερ ο Τζίμερ Φριντέτ με 22 πόντους, 21 πόντους και 4 ριμπάουντ πρόσθεσε ο Ιωάννης Παπαπέτρου.

Ο αγώνας

Ο Ρικ Πιτίνο ξεκίνησε στο ματς με τους Καλάθη, Φριντέτ, Παπαπέτρου, Τόμας και Παπαγιάννη, ενώ από τη μεριά του ο Ζβέζνταν Μίτροβιτς επέλεξε για την αρχική πεντάδα της Βιλερμπάν τους Τζάκσον, Τέιλορ, Ντιό, Ζαν Σαρλ  και Τζεκίρι.

Οι «πράσινοι» έδειξαν διάθεση σε άμυνα και επίθεση φτάνοντας πολύ γρήγορα στο +7 (9-2) έπειτα από τέσσερα λεπτά αγώνα, με τον Παπαγιάννη να «καθαρίζει» στην άμυνα και τον Φριντέτ να αναλαμβάνει το σκοράρισμα. Στο 6’ το «τριφύλλι» διατηρούσε τη διαφορά (15-8) που είχε πάρει από νωρίς, σε ένα ματς το οποίο είχε υποτονικό ρυθμό, ωστόσο ο Παναθηναϊκός τον ήλεγχε απόλυτα. Η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη καθώς το «τριφύλλι» παρουσίασε σημάδια χαλάρωσης, με αποτέλεσμα να τρέξει η Βιλερμπάν ένα σερί (3-10) και να φέρει το ματς στα ίσια (18-18) ένα λεπτό πριν το τέλος της περιόδου, η οποία ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 20-18.

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με τον Παναθηναϊκό να έχει στα γκαρντ τους Καλάθη και Ράις, προκειμένου να υπάρχουν δύο δημιουργοί στην πράσινη πεντάδα. Η επιλογή του Πιτίνο απέφερε καρπούς, με τον Παπαπέτρου να παίρνει την ασίστ από τον Αμερικανό, να σκοράρει για τρεις και να «γράφει» το 30-20 στο 14’, ανεβάζοντας για πρώτη φορά τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό. Το «πράσινο» σερί συνεχίστηκε, ο Παπαγιάννης μπήκε στην εξίσωση του ματς και η διαφορά εκτοξεύτηκε στο +17 (42-25) τέσσερα λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου. Το +17 (52-35) συνόδευσε τις δύο ομάδες μέχρι το τέλος του ημιχρόνου με τον Παναθηναϊκό να εντυπωσιάζει με την ευστοχία του πίσω από τη γραμμή των 6.75 όπου μετρούσε το εντυπωσιακό 7/10 (70%), τη στιγμή που ο Καλάθης είχε ήδη μοιράσει 11 ασίστ!

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου και φτάνοντας στα μισά της η διαφορά πέρασε το φράγμα των 20 πόντων (67-46), με τον Παναθηναϊκό να πραγματοποιεί υγιεινό περίπατο. Ο Ρικ Πιτίνο συνέχισε το ροτέισιον χρησιμοποιώντας όλους τους παίκτες που είχε στη διάθεσή του, αλλά οι πολλές αλλαγές επηρέασαν τη συνοχή των «πρασίνων» και τον ρυθμό τους στο ματς. Έτσι στο δεύτερο πεντάλεπτο του τρίτου δεκαλέπτου η Βιλερμπάν βρήκε την ευκαιρία να πετύχει κάποια εύκολα καλάθια και να κατεβάσει τη διαφορά στο -15 (73-58).

Η τέταρτη περίοδος ξεκίνησε με τον Παναθηναϊκό στο +15 και τον Νικ Καλάθη στον πάγκο αφού η εικόνα του αγώνα επέτρεπε στον Ρικ Πιτίνο να ξεκουράσει τον ηγέτη της ομάδας. Μετά από λίγο ο Καλάθης επέστρεψε τη στιγμή που η Βιλερμπάν έκανε την τελευταία της προσπάθεια να ξαναμπεί στη διεκδίκηση του ματς μειώνοντας σε 79-68, επτά λεπτά πριν το τέλος. Ο Παναθηναϊκός δεν επηρεάστηκε και παίζοντας χωρίς να ανεβάσει στροφές πήγε τη διαφορά στο 89-72 (35’) και εν τέλει έφτασε στη νίκη με 100-88.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Τόμας 10 (2/3 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Ράις 14 (4/5 τρίποντα), Παπαγιάννης 12 (6/9 δίποντα, 8 ριμπάουντ, 5 τάπες), Ράουτινς, Παπαπέτρου 21 (4/6 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Βουγιούκας 2, Τζόνσον, Φρεντέτ 22 (8/10 δίποντα, 2/2 τρίποντα), Καλάθης 10 (4/6 δίποντα, 2/2 βολές, 17 ασίστ, 4 λάθη), Γουάιλι 4, Μήτογλου 4 (4 ριμπάουντ), Μπεντίλ 3 (1).

ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ: Τζάκσον 2 (1/5 σουτ), Τέιλορ 6 (3/8 σουτ), Τζεκίρι 6 (6 ριμπάουντ), Μαλεντόν 19 (3/5 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 4/5 βολές), Λόμαζ, Νουά 2, Ζαν Σαρλ 16 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Ντιό 14 (4/4 τρίποντα), Μπακό 2, Λάιτι, Στρέιζελ 14 (2), Πέιν 7 (1).

Τα στατιστικά των ομάδων

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: 28/46 δίποντα, 13/20 τρίποντα, 5/8 βολές, 33 ριμπάουντ (22+11), 25 ασίστ, 5 κλεψίματα, 12 λάθη, 7 τάπες.

ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ: 19/42 δίποντα, 12/27 τρίποντα, 14/15 βολές, 31 ριμπάουντ (15+16), 16 ασίστ, 6 κλεψίματα, 13 λάθη, 1 τάπα.