Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι διάρκειας 4.5 ωρών, ο χαρισματικός Ελληνοαυστραλός λύγισε με 6-2, 7-6(5), 6-7(6), 6-7(7), 7-6(10-8) τον Καρέν Χατσάνοφ και πήρε το εισιτήριο για τον τέταρτο γύρο.

Ήταν το μεγαλύτερο ματς που έχει παίξει σε όλη την καριέρα του και μάλλον ο μεγαλύτερος κερδισμένος είναι ο… Ναδάλ, που ξεκουράζεται εδώ και αρκετές ώρες!

«Δεν έχω λόγια, ήταν τρελό», είπε μετά τη λήξη του αγώνα ο Νικ και έχει απόλυτο δίκιο!

Μάλιστα στο 3ο σετ και στο τάι μπρέικ ο Κύργιος έφτασε σε ματς πόιντ (6-5) αλλά το έσβησε ο Ρώσος για να μειώσει σε 2-1.

Ο Ρώσος θα κερδίσει και το επόμενο σετ πάλι στο τάι μπρέικ και η διαφορά τους θα λυθεί στο σούπερ τάι μπρέικ του 5ου!

Εκεί ο Κύργιος αρχίζει με 3-0 αλλά θα ισοφαριστεί σε 3-3 και ο Ρώσος θα φτάσει στο 4-3! Ο Κύργιος θα επιστρέψει (6-5) αλλά θα ισοφαριστεί σε 6-6.

Η μάχη θα συνεχιστεί με αμείωτο ενδιαφέρον. Νέα ισοπαλία (7-7) και προβάδισμα 7-8 για τον Κατσάνοφ.

Ο Κύργιος ισοφαρίζει σε 8-8 μέσα σε πανζουρλισμό από την εξέδρα και με ψυχραιμία θα κάνει το 9-8!

Τελικά θα κερδίσει με 7-6 (8) και θα πάρει τον αγώνα μετά από 4.26! Ήταν ο μεγαλύτερος αγώνας σε διάρκεια του κερδίζει ο Νικ.

Οι άσοι ήταν 33-21 για τον Κύργιο, οι winners 97-75 πάλι για τον Νικ και τα αβίαστα 52-44. Ο νικητής είχε 191 πόντους και ο ηττημένος 185.