Ήσυχο απόγευμα είχε η Μπάγερ Λεβερκούζεν που κέρδισε χωρίς δυσκολία την ουραγό Φορτούνα Ντίσελντορφ με 3-0 και ανέβηκε στην 5η θέση της Bundesliga.

Η Μπάγερ Λεβερκούζεν βρίσκεται ξανά σε απόσταση… αναπνοής από την 4η θέση που οδηγεί στο Champions League καθώς, επικράτησε με 3-0 της ουραγού Φορτούνα Ντίσελντορφ.

Οι φιλοξενούμενοι ζήτησαν πέναλτι στο 26ο λεπτό όταν ο Σκρτσίμπσκι έπεσε μέσα στην περιοχή αλλά, ο διαιτητής έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι με τη συμβουλή του VAR. Η Λεβερκούζεν άνοιξε το σκορ πριν το τέλος του πρώτου μέρους (40′), με πολύ ωραία κεφαλιά του Χάβερτζ έπειτα από σέντρα του Μπελαραμπί.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι «ασπιρίνες» πέτυχαν σε δέκα λεπτά δύο τέρματα και… κλείδωσαν τη νίκη με τον Μπέντερ (79′) και εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Αλάριο στο 89ο λεπτό.