Ο Προμηθέας με έναν τρομερό Λουκά Μαυροκεφαλίδη και μία άμυνα από “γρανίτη” πέρασε από την έδρα της Βενέτσια με 70-52 και έβαλε γερές βάσεις για την πρόκριση στην επόμενη φάση του Euro Cup.

O Μαυροκεφαλίδης έδειξε από τα πρώτα λεπτά ότι βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση και έφερε την ομάδα του μπροστά στο σκορ με 2-6. Οι Ιταλοί ακούμπησαν την μπάλα κοντά στο καλάθι και κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 8-8, όμως ο Έλληνας σέντερ με τρίποντο έκανε το 12-13. Ο Χολ ευστόχησε στην βολή στην τελευταία φάση της περιόδου (12-14), στο 10′. Ο πολύπειρος ψηλός τραβούσε το κουπί επιθετικά και οδηγούσε με ασφάλεια την ομάδα του. Οι παίκτες του Γιατρά αστοχούσαν σε εύκολες προσπάθειες όμως η εξαιρετική τους εμφάνιση στην άμυνα τους τους διατηρούσε μπροστά στο σκορ (14-21). Οι Αγραβάνης και Κασελάκης ευστόχησαν και έφεραν τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα (18-30). Οι γηπεδούχοι δεν είχαν λύσεις απέναντι στην ελληνική άμυνα που τους έβαζε δύσκολα, ενώ ο Μαυροκεφαλίδης στην άλλη πλευρά του παρκέ δεν άφηνε καμία ευκαιρία να πάει χαμένη (20-35). Η Βενέτσια βρήκε το πρώτο της τρίποντο, μετά από 11 άστοχα, με τον Φιλόι για το 27-38. Ο Κασελάκης με δύο σερί καλάθια διαμόρφωσε το 27-41 για το πρώτο μέρος.

Το δεύτερο ημίχρονο δεν ξεκίνησε ιδανικά για τους γηπεδούχους, που αστοχούσαν στο ένα σουτ μετά το άλλο και έδειχναν πελαγωμένοι στην επίθεση. Ο Χολ με το πρώτο τρίποντο στο παιχνίδι έφερε τον Προμηθέα στο +17 (28-45), ενώ ο Μπράμος έβαλε τέλος στην επιθετική λειψανδρία της ομάδας του για το 30-45. Οι παίκτες της Βενέτσια προστάτεψαν το καλάθι τους και κράτησαν τους φιλοξενούμενους χωρίς πόντο για περίπου 4 λεπτά, με τον Μπαμπ

Εντυπωνα “σπάει” το κακό σερί και να σκοράρει για το 30-47. Ο Χολ “έπαιζε” εξαιρετικά τον ρόλο του μαέστρου και με ατομική προσπάθεια στο τέλος της περιόδου έκανε το 36-54.

Οι Ιταλοί πέτυχαν έξι αναπάντητους πόντους στην έναρξη του τελευταίου δεκαλέπτου και μάζεψαν τη διαφορά στους 12 (42-54), με τον Γιατρά να καλεί τάιμ άουτ. Ο Μαυροκεφαλίδης ανέλαβε δράση στα δύσκολα και με 5 κρίσιμους πόντους διατήρησε το προβάδισμα στους 11 πόντους (48-59). Ο Έλληνας ψηλός έμοιαζε ασταμάτητος και συνέχισε να “πυροβολεί” το αντίπαλο καλάθι και με τρίποντο έκανε το 48-64. Στην άλλη πλευρά του παρκέ ο Μάντζαρης συνέχιζε την εξαιρετική δουλειά και έδωσε την ευκαιρία στους συμπαίκτες του να φέρουν ξανά τη διαφορά στους 20 (48-68). Τα τελευταία δύο λεπτά απέκτησαν διαδικαστικό χαρακτήρα με τη νίκη να πηγαίνει σε ελληνικά χέρια με 52-70.

Εντυπωσιακή εμφάνιση από τους Μαυροκεφαλίδη και Κασελάκη με 28 και 15 πόντους αντίστοιχα, ενώ σημαντική βοήθεια προσέφερε και ο Χολ με 16 πόντους. Ο Βαγγέλης Μάντζαρης μπορεί να μην πέτυχε ούτε ένα πόντο όμως προσέφερε πολλά στην άμυνα και στις υπόλοιπες κατηγορίες. Στην αντίπερα όχθη διασώθηκε ο Τσάπελ με 12 πόντους και μετά το χάος.

Τα δεκάλεπτα: 12-14, 27-41, 36-54, 52-70.
ΒΕΝΕΤΣΙΑ: Ούντανο 6 (7 ριμπάουντ), Στόουν (0/3 σουτ, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μπράμος 6 (3/6 σουτ), Ντέι 7 (2/9 σουτ), Φιλόι 3 (1), Βίντμαρ 2, Γκάουντλοκ 2 (1/5 σουτ), Τσάπελ 12 (6/8 δίποντα, 0/4 τρίποντα), Ματσόλα, Τσερέλα 2, Γουάτ 8 (10 ριμπάουντ, 3 λάθη).
ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ: Χολ 16 (2/4 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 6/8 βολές, 9 ασίστ), Μπαμπ 8 (2/6 τρίποντα), Λίποβι (0/6 σουτ), Αγραβάνης 3 (1/5 σουτ, 8 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Μαυροκεφαλίδης 28 (6/11 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 7/8 βολές, 13 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 λάθη), Κασελάκης 15 (5/10 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2/5 βολές, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 λάθος σε 40’00”), Μάντζαρης (0/3 σουτ, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Κατσίβελης (4 ριμπάουντ), Τζόουνς.