Πολύ σκληρή για να πεθάνει αποδείχθηκε η Αρμάνι, που αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 20 (!) πόντους (40-60), έκανε αντεπίθεση διαρκείας και πήρε τελικά την νίκη από την Μπάγερν με τελικό σκορ 79-78.

Η Αρμάνι είναι ζωντανή για την οχτάδα, ανάγκασε μέχρι και τον Τζόρτζιο να σηκωθεί από την καρέκλα του και να πανηγυρίζει σαν… μικρό παιδί. Δεν είναι και λίγο να γυρνάς αγώνα από το -20.

Η ιταλική ομάδα προηγήθηκε με 3-2 και αυτό… Η Μπάγερν πήρε τον έλεγχο του αγώνα και κατάφερε να πάρει το προβάδισμα και σιγά σιγά να αυξάνει την διαφορά, η οποία έφτασε στους 20 πόντους (40-60) στο 24ο λεπτο. Οι Ιταλοί φίλαθλοι δεν άντεξαν και άρχισαν να αποδοκιμάζουν έντονα τους παίκτες του Ετόρε Μεσίνα. Και αυτό φαίνεται ότι λειτούργησε θετικά μιας και η Αρμάνι άλλαξε την αγωνιστική της συμπεριφορά.

Με ένα σερί 11-4 κατάφερε να μειώσει σε 53-66 στο τέλος της τρίτης περιόδου και η αντεπίθεση συνεχίστηκε στο τέταρτο δεκάλεπτο, όταν με ένα νέο σερί 17-6 μείωσε σε 71-72 και όλα είχαν ξεκινήσει… σχεδόν από την αρχή. Η Μπάγερν έδειχνε εκτός…  πραγματικότητας, προσπάθησε να αντιδράσει αλλά μάταια. Με κάρφωμα του Ταρσζέφσκι η Αρμάνι προηγήθηκε με 76-75, για πρώτη φορά μετά το αρχικό 3-2, στα 30΄΄, ενώ λίγο αργότερα το σκορ έγινε 78-76.

Η Μπάγερν με δύο βολές του Ζίπσερ ισοφάρισε σε 78-78 με μόλις εννέα δευτερόλεπτα για το τέλος. Η Μπάγερν επέλεξε το γρήγορο φάουλ, με τον Νέντοβιτς να είναι στην γραμμή των βολών με 7΄΄ για το τέλος. Ο άσος της Αρμάνι έβαλε την πρώτη, έχασε την δεύτερη αλλά πήρε το ριμπάουντ και όλα τελείωσαν.

Κορυφαίοι για την Αρμάνι οι Μίτσεοφ με 16 πόντους, Νέντοβιτς με 13 πόντους, Σκόλα με 10 ενώ ο Ροντρίγκεθ είχε 9 πόντους και 10 ασίστ. Για την Μπάγερν ο Μπαρτέλ είχε 18 πόντους, ο Ντέντοβιτς 12, ο Μονρό 10 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 21-26, 38-45, 53-66, 79-78