Ο ΑΟ Θήρας επιβλήθηκε με 3-0 σετ του Πορφύρα στο κλειστό γυμναστήριο της Σαντορίνης, στην αναμέτρηση που άνοιξε την αυλαία της 14ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Volleyleague γυναικών.

Η ομάδα του Μπράνκο Γκάιτς με τους τρεις βαθμούς της νίκης έφθασε τους 38 στο πρωτάθλημα, δύο περισσότερους από τον Ολυμπιακό αλλά με παιχνίδι περισσότερο. Ο ΑΟ Θήρας πλέον θα προετοιμαστεί για την αναμέτρηση της Τρίτης (04/02, 19.30) με την Ελβετική Σαφχάουζεν, στον επαναληπτικό των δύο ομάδων για τη φάση των «16» του Challenge Cup. Ο Πορφύρας παρέμεινε στους 11 βαθμούς και χρειάζεται ήττα του Αίαντα Ευόσμου κόντρα στον Πανναξιακό για να μείνει ένατος.

Ο Μπράνκο Γκάιτς ξεκούρασε την Ανίκα Μπρίνκμαν και τη θέση της στα άκρα πήρε η Μαρία Γενιτσαρίδη. Τοπ σκόρερ του αγώνα ήταν Ειρήνη Χατζηευστρατιάδου με 11 πόντους. Ο Πορφύρας έμεινε χαμηλά στην επίθεση (21% αποτελεσματικότητα) με την Μάρβη Γιοβάνη να πετυχαίνει 7 πόντους.

Διαιτητές: Μουλά Λ., Διαμάντης.

Τα σετ: 3-0 (25-12, 25-15, 25-10)

*Οι πόντοι του ΑΟ Θήρας προήλθαν από 6 άσσους, 37 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων και του Πορφύρα προήλθαν από 3 άσσους, 17 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 11 λάθη αντιπάλων.

ΑΟ ΘΗΡΑΣ (Γκάιτς): Μεντάρο 6 (4/7 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Νογκουέρας 2 (2/2 επ.), Μερτέκη 10 (8/20 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 47% υπ. – 33% άριστες), Χατζηευστρατιάδου 11 (8/12 επ., 3 μπλοκ), Γενιτσαρίδη 6 (5/14 επ., 1 άσσος, 43% υπ. – 14% άριστες), Εμμανουηλίδου 5 (4/7 επ., 1 μπλοκ) / Αρτακιανού (λ, 83% υπ. – 67% άριστες), Μπούκουρα (λ, 100% υπ. – 50% άριστες), Παναγιωτίδου 2 (2/2 επ.), Βενέτη 1 (1 άσσος), Μπάγια, Καραφουλίδου 8 (4/6 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ).

ΑΟΦ ΠΟΡΦΥΡΑΣ (Πανδής): Γιοβάνη 7 (7/29 επ.), Θαλασσινού 2 (2/6 επ., 25% υπ. – 17% άριστες), Γκεγκενμπάχερ 3 (2/3 επ., 1 άσσος), Φωτεινού 1 (0/9 επ., 1 μπλοκ, 67% υπ. – 17% άριστες), Μεταξά 8 (5/14 επ., 3 μπλοκ), Δραγουμάνου 5 (1/19 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 53% υπ. – 28% άριστες) / Σαμπάτη (λ, 65% υπ. – 41% άριστες), Ράπτη, Ποντικάκη, Νικολάκη.

Σπουδαίο διπλό για την Θέτιδα

Μεγάλη νίκη με 3-2 σετ στην έδρα του Άρη πανηγύρισε η Θέτιδα Βούλας, σε παιχνίδι για την 14η αγωνιστική της Volleyleague γυναικών.

Πριν την έναρξη της αναμέτρησης Θέτιδα και Άρης βρισκόντουσαν σε απόσταση δύο βαθμών, με την ομάδα του Γιάννη Νικολάκη να φθάνει τους 25, αφήνοντας στους 22 τις «κιτρινόμαυρες», στη μάχη των δύο ομάδων για την είσοδό τους στην τετράδα του πρωταθλήματος. Η Θέτιδα έχει νικήσει και στις δύο φετινές αναμετρήσεις τον Άρη και θα υπερτερεί σε περίπτωση ισοβαθμίας.

Η Θέτιδα προηγήθηκε δύο φορές στα σετ, όμως ο Άρης ισοφάρισε και οδήγησε το παιχνίδι στο τάι μπρέικ. Στο τρίτο σετ οι φιλοξενούμενες βρέθηκαν να προηγούνται με 20-12, όμως οι γηπεδούχες με τα σερβίς της Βέριτσα Σίμιτς πέρασαν μπροστά με 22-20. Η Θέτιδα μείωσε σε 22-21 και ο Γιάννης Νικολάκης πέρασε στο ματς την Μαριεύη Ζούρου για το σερβίς, με την νεαρή ακραία να δυσκολεύει την αντίπαλη υποδοχή βοηθώντας την ομάδα της να προηγηθεί με 24-22. Το σετ έληξε με 25-23 μετά από επίθεση της Κωνσταντίνας Βλαχάκη.

Στο τέταρτο σετ ο Άρης προηγήθηκε με 19-15, όμως μετά το τάιμ άουτ του Γιάννη Νικολάκη η Θέτιδα αντέδρασε και προηγήθηκε με 21-20 μετά από μπλοκ της Αναστασίας Γεωργιαδου στην Τέιλορ Άγκοστ. Η Αμερικανίδα ακραία του Άρη έβαλε πάλι μπροστά την ομάδα της με 23-22, η Βλαχάκη αστόχησε σε επίθεση και η Σίμιτς έστειλε το παιχνίδι στο τάι μπρέικ.

Στο πέμπτο σετ, το 5-4 του Άρη έγινε 9-5 για τη Θέτιδα με τα σερβίς της Κωνσταντίνας Δρακουλίδου να βάζουν δύσκολα στην αντίπαλη υποδοχή. Οι αθλήτριες του Γιάννη τσαϊρέλη δεν μπόρεσαν να ισοφαρίσουν και η Ριντ τέλειωσε το παιχνίδι για το 15-12.

Στο 13-08 του τάι μπρέικ, η Ειρήνη Τσομπανίδου σε προσπάθεια για μπλοκ προσγειώθηκε άτσαλα και αποχώρησε από την αναμέτρηση κουτσαίνοντας. Τη θέση της στο κέντρο πήρε η Τάνια Κιουτσιούκη.

Διαιτητές: Δανιηλίδου, Παπακοσμάς.

Τα σετ:2-3 (18-25, 25-22, 23-25, 25-23, 12-15)