Η Άιντραχτ Φρανκφούρτης πήρε πανηγυρικά την πρόκριση στις «8» καλύτερες ομάδες του Κυπέλλου Γερμανίας, καθώς επικράτησε με 3-1 της Λειψίας. Πρόκριση με πεντάρα για την Φορτούνα Ντίσελντορφ (5-2 την Καιζερσλάουτερν).

Άιντραχτ και Ντίσελντορφ εξασφάλισαν εύκολα την πρόκριση στην επόμενη φάση του κυπέλλου Γερμανίας καθώς, επικράτησαν αμφότερες με 3-1 και 5-2 των Λειψία και Καιζερσλάουτερν αντίστοιχα.

Στο «Commerzbank-Arena» η Άιντραχτ άνοιξε το σκορ στο 17′ με εύστοχο πέναλτι του Άντριεν Σίλβα και στην αρχή του δεύτερου μέρος (51′) ο Κόστιτς διπλασίασε τα τέρματα της ομάδα του Άντι Χιούτερ. Η Λειψία προσπάθησε να αντιδράσει και τα κατάφερε αφού, μείωσε με το πρώτο τέρμα του Ντάνι Όλμο με τη νέα του ομάδα στο 69ο λεπτό (2-1).

Οι «ταύροι» πίεζαν αφόρητα την Άιντραχτ για την ισοφάριση και στις καθυστερήσεις που όλη η ομάδα του Νάιγκελσμαν ήταν πάνω από την σέντρα ο Πασιένσια έβγαλε στην αντεπίθεση τους γηπεδούχους και ο Κόστιτς με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα «κλείδωσε» την πρόκριση (3-1) στην επόμενη φάση.

Η Φορτούνα Ντίσελντορφ αν και έμεινε πίσω στο σκορ στο πρώτο μέρος από τους γηπεδούχους με 2-1, στην επανάληψη έκανε επίδειξη δύναμης και με τέσσερα τέρματα διέλυσε με 5-2 την Καιζερσλάουτερν και πήρε το δεύτερο εισιτήριο για τους «8».