Η φοβερή Βαλένθια αν και αγχώθηκε κατάφερε να επικρατήσει της Μπάγερν και απέδρασε με ένα σπουδαίο διπλό (66-59) από το Μόναχο που την βάζει ακόμα πιο κοντά στην πρόκριση της 8αδας της Euroleague.

Ο Γκρεγκ Μονρό ηγήθηκε επιθετικά της Μπάγερν στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με τη Βαλένθια, κάνοντας το 9-4 στο 4:27 και φτάνοντας τους 6 πόντους με 3/4 δίποντα σε αυτό το διάστημα. Οι Ίβηρες αντέδρασαν άμεσα, έτρεξαν σερί 10-0 και προηγήθηκαν με 9-14 με τον Αλμπέρτο Αμπάλντε, κλείνοντας την πρώτη περίοδο στο υπέρ τους 13-15.

Ακολούθως οι Βαυαροί βρήκαν ρυθμό στην επίθεση και ο Νιχάντ Ντζέντοβιτς ανέβασε τη διαφορά στο +9 (28-19, 17:39) για την Μπάγερν Μονάχου που πήγε στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 30-24, κάνοντας επιμέρους 17-9 στο δεύτερο δεκάλεπτο. Η Βαλένθια απάντησε με σερί 8-0  όμως οι γηπεδούχοι άντεξαν στην πίεση και ο Πέτερι Κόπονεν σκόραρε at the buzzer πίσω από τα 6μ.75 για το 46-45 στο 30′.

Παρ’ όλα αυτά, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στην τρίτη περίοδο, βρήκαν λύσεις στο τρίποντο με τους Τόμπεϊ, Ντούρνεκαμπ (52-60, 37:04) και έφτασαν στη σπουδαία νίκη με 59-66 που τους διατηρεί σε τροχιά οκτάδας!

Τα δεκάλεπτα: 13-15, 30-24, 46-45, 59-66.