Η κοιμισμένη Βιγιαρεάλ του πρώτου μέρους ξύπνησε στην επανάληψη και έσωσε τον βαθμό στην έδρα της Βαγιαδολίδ (1-1), που είχε τις ευκαιρίες να καθαρίσει την υπόθεση νίκη από το πρώτο ημίχρονο αλλά στο τέλος συμβιβάστηκε με τον βαθμό της ισοπαλίας.

Όταν την βρήκε… μπόσικη δεν την αποτελείωσε. Η Βαγιαδολίδ είχε την ευκαιρία να καθαρίσει την Βιγιαρεάλ από το πρώτο μέρος, όμως της… χαρίστηκε. Ναι μεν άνοιξαν το σκορ με τον Αλκάραθ (15’), όμως δεν κατάφεραν να αποκτήσουν ακόμα μεγαλύτερο προβάδιδμα στην πίεση που άσκησαν στα αντίπαλα καρέ.

Στην επανάληψη το κίτρινο υποβρύχιο ξαναβρήκε τα πατήματα του και κατάφερε να γυρίσει το ματς. Ο Ζεράρδ Μορένο ισοφάρισε σχετικά νωρίς (54’) και η Βιγιαρεάλ πίεσε για το τρίποντο, το οποίο όμως δεν ήρθε ποτέ, αφού ο Πάκο Αλκάθερ σε δύο καλές στιγμές που είχε απέτυχε να σκοράρει το παρθενικό του γκολ με την νέα του ομάδα, με το 1-1 να μένει τελικά ως το τέλος.