Μετά από ένα καταπληκτικό ματς, με τέσσερα γκολ, ανατροπές και συγκινήσεις, Βαλένθια και Ατλέτικο Μαδρίτης μοιράστηκαν βαθμούς και εντυπώσεις στο «Μεστάγια» με το τελικό 2-2 ωστόσο, να μην αφήνει κανέναν ικανοποιημένο, εκτός φυσικά από τους ουδέτερους θεατές…

Το σκορ άνοιξε η Ατλέτικο στο 15ο λεπτό με τον Λιορέντε, δείχνοντας αποφασισμένη για την νίκη. Η απάντηση από την Βαλένθια ήρθε στο 40ο λεπτό με τον Παουλίστα αλλά άμεση η αντίδραση από την ομάδα της Μαδρίτης η οποία με τον Παρτάι πήρε και πάλι… κεφάλι στο σκορ, τρία λεπτά αργότερα.

Στο δεύτερο μέρος η Βαλένθια κυνήγησε την ισοφάριση και τα κατάφερε σχετικά νωρίς μιας και στο 59ο ο Κοντόγκμπια έκανε το 2-2, που έμελλε να είναι το τελικό αποτέλεσμα παρά τις ευκαιρίες που είχαν οι δύο ομάδες.

Η Βαλένθια βρίσκεται στην 6η θέση με 38 βαθμούς, έναν παραπάνω από την Σοσιεδάδ, ενώ η Ατλέτικο είναι στην 4η θέση με 40 βαθμούς, με την Σεβίλη να έχει 39 και την έκπληξη Χετάφε να είναι στους 42 βαθμούς.