Με μπροστάρη τον Τάιλερ Ντόρσεϊ (19 πόντοι, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), η Μακάμπι των… οκτώ παικτών κέρδισε την Μακάμπι Ρισόν (75-64) στο πρωτάθλημα του Ισραήλ.

Μετά και τον τραυματισμό του Κουίνσι Έισι, η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου παρατάχθηκε με οκτώ επαγγελματίες στο ματς με την Μακάμπι Ρισόν. Οι φιλοξενούμενοι παρουσιάστηκαν μάλιστα ιδιαίτερα ανταγωνιστικοί και πάλεψαν μέχρι την λήξη για τη νίκη, με το σκορ να είναι ισόπαλο στο 35ο λεπτό (61-61).

Στο τέλος όμως, η Μακάμπι βρήκε τις λύσεις που έπρεπε και «καθάρισε» το ματς (75-64), ανεβαίνοντας στο 18-1 και παραμένοντας στη κορυφή του πρωταθλήματος.

Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο εξαιρετικός Τάιλερ Ντόρσεϊ, που μέτρησε 19 πόντους, 5 ασίστ και 5 ριμπάουντ σε 31 λεπτά συμμετοχής, ενώ καλή εμφάνιση έκαναν επίσης οι Οθέλο Χάντερ (16 πόντοι, 9 ριμπάουντ) και Ντένι Αβντίγια (12 πόντοι, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ). Δεν ήταν αρκετές οι προσπάθειες του Τζέιμς Κέλι (18 πόντοι, 3 ριμπάουντ) από την πλευρά των ηττημένων.

Δεκάλεπτα: 24-16, 42-35, 59-55, 75-64