Ο Παναθηναϊκός πέρασε άνετα από την Μίκρα επικρατώντας με 3-0 του Ηρακλή και ανέβηκε και πάλι στην δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα. Ανόητο λάθος στο 2ο σετ με την μπάλα σε επίθεση Σακόγλου να είναι μέσα αλλά διαιτητές και ΕΡΤ να μην δίνουν λύση.

Μπορεί την Τετάρτη ο Παναθηναϊκός να υποδέχεται τον Ολυμπιακό στον δεύτερο τελικό του League Cup (έχει κερδίσει με 3-2 στο Ρέντη), ωστόσο για τους… πράσινους ιδιαίτερα σημαντικό παιχνίδι ήταν και αυτό κόντρα στον Ηρακλή στη Μίκρα. Και ήταν γιατί ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου παλεύει για να κρατηθεί στην 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα, κοιτάζοντας ακόμα και την πρώτη.

Με το παραπάνω σκεπτικό οι «πράσινοι» παρουσιάστηκαν σοβαροί στα δύο από τα τρία σετ και έφτασαν στην άνετη νίκη επικρατώντας με 3-0 (8-25, 26-28, 18-25) και παρέμειναν δεύτεροι με 32 βαθμούς, 2 πάνω από τον τρίτο ΠΑΟΚ και 3 κάτω από τον πρώτο Ολυμπιακό. Έτσι πάνε με ακόμα καλύτερη ψυχολογία στον δεύτερο τελικό απέναντι στους Πειραιώτες. Στον αντίποδα οι «κυανόλευκοι» έμειναν στην 6η θέση και τους 16 βαθμούς.

Όσον αφορά τον αγώνα οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι και μπαίνοντας δυνατά στο ματς κατάφεραν να πάρουν με σχετική άνεση το πρώτο σετ. Στο διάστημα αυτό οι γηπεδούχοι είχαν πολλά λάθη, ενώ η επίθεση του «τριφυλλιού» δούλευε στην εντέλεια με τα ποσοστά να είναι εξαιρετικά.

Στο δεύτερο σετ και πάλι ο Παναθηναϊκός μπήκε πιο δυνατά και έφτασε να προηγείται με 20-17, δείχνοντας πως θα έκανε εύκολα το 2-0. Ωστόσο υπήρξε αντίδραση από τον «γηραιό» που ισοφάρισε και έφτασε στο 24-22 έχοντας δύο σετ μπολ. Εκεί και πάλι οι «πράσινοι» έδειξαν στοιχεία μεγάλης ομάδας και με ένα σερί 3-0 έκαναν το 24-25 και μετά το 25-25, είχαμε τις έντονες διαμαρτυρίες των γηπεδούχων. Ο Σακόγλου κάρφωσε μέσα, με τους διαιτητές να δίνουν έξω και αντί για το 26-25, έγινε το 25-26.

Το παράδοξο δεν είναι το λάθος, αλλά το γιατί δεν κοίταξαν ούτε το video check, αλλά ούτε και το μόνιτορ της ΕΡΤ. Το σύστημα είχε ανέβει στην Θεσσαλονίκη, είχε τοποθετηθεί έστω και την τελευταία στιγμή, ωστόσο δεν μπορούσε να δουλέψει γιατί δεν υπήρχε ίντερνετ καθώς δεν μπορούσε να συνδεθεί με το ρούτερ!!! Το ακόμα πιο φοβερό είναι πως σε περίπτωση που δεν δουλεύει το video check οι διαιτητές θα πρέπει να δουν τηλεοπτικό μόνιτορ, ωστόσο η ΕΡΤ δεν είχε. Θα μπορούσαν βέβαια να δουν αυτό του παρουσιαστή, δεν το έκαναν και χωρίς λόγο πήγε να τιναχτεί το ματς στον αέρα.

Έτσι είχαμε ένα λάθος χωρίς τον παραμικρό λόγο, ένα λάθος που και θα μπορούσε να αποφευχθεί και που ενώ δεν έκρινε ουσιαστικά τίποτα εκτός από ένα σετ και αν γιατί κανείς δεν μπορεί να είναι σίγουρος πως ο Ηρακλής θα έκανε το 1-1. Στο τρίτο και τελευταίο σετ, ο Παναθηναϊκός ήταν σαφώς καλύτερος και έκανε έτσι με άνεση το 3-0 παίρνοντας όπως αναφέραμε το τρίποντο που τον έφερε και πάλι στη δεύτερη θέση.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Στάροβιτς με 15 πόντους και τον ακολούθησαν οι Τσάτσιτς και Ράπτης με 10. Για τους ηττημένους ο Στουντζίνσκι είχε 16, ο Σακόγλου 13 και ο Μαυροβουνιώτης 12.

Διαιτητές: Παπαδογούλας, Γεωργιάδης, Παρατηρητής: Μιχελινάκης, Επόπτες: Τοσουνίδης, Δρανίτσας, Γραμματεία: Κουμπλή.

*Οι πόντοι του Ηρακλή προήλθαν από 3 άσσους, 41 επιθέσεις, 2 μπλοκ και 16 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 6 άσσους, 39 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων.
Τα σετ: 0-3 (18-25, 26-28, 18-25) σε 78′

ΗΡΑΚΛΗΣ ΠΕΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ 2015 (Γιάννης Ορφανός): Χήρας 3 (3/7 επ.), Μαυροβουνιώτης 12 (12/23 επ., 39% υπ. – 17% άριστες), Προύσαλης 2 (2/2 επ.), Στουντζίνσκι 16 (13/25 επ., 3 άσσοι, 60% υπ. – 20% άριστες), Πεντίδης, Σακόγλου 13 (11/27 επ., 2 μπλοκ) / Μπουράκης (λ, 81% υπ. – 38% άριστες), Στεφανίδης, Βερβετσιώτης.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Τσάτσιτς 10 (10/18 επ., 57% υπ. – 38% άριστες), Γιάκομπσεν 2 (2 άσσοι), Στάροβιτς 15 (11/16 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Ρανγκέλ 7 (5/6 επ., 2 μπλοκ), Ράπτης 10 (7/14 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 50% υπ. – 30% άριστες), Πελεκούδας 6 (3/6 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 75% υπ. – 38% άριστες), Ανδρεόπουλος 4 (3/5 επ., 1 μπλοκ, 75% υπ. – 38% άριστες), Πανταλέων.