Η Μακάμπι ήξερε ότι για να έχει ελπίδες για την τετράδα, έπρεπε να κερδίσει στην Βαλένθια. Και ο Τάιλερ Ντόρσει φρόντισε αυτό να γίνει πραγματικότητα, μιας και με «βόμβες» έξω από τα 6.75… καθάρισε τους Ισπανούς, οδηγώντας την ομάδα του Τελ Αβίβ στην νίκη με 85-82.

Η Μακάμπι αιφνιδίασε τους γηπεδούχους όταν προηγήθηκε με 6-16 στην αρχή του αγώνα. Η Βαλένθια αντέδρασε άμεσα όμως, απάντησε με ένα σερί 13-2 για να προηγηθεί με 19-18 λίγο πριν το τέλος της πρώτης περιόδου (19-19). Στην δεύτερη περίοδο οι Ισπανοί κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα και να το διατηρήσουν ως το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, όταν και βρέθηκαν στο +3 (38-35). Ίδιο σκηνικό και στην τρίτη περίοδο όπου ο Ντούμπλιεβιτς κρατούσε την Βαλένθια στην θέση του… οδηγού μέχρι το 30ο λεπτό (61-56). Αλλά δεν μπορούσε μόνος να αντιδράσει στην αντεπίθεση της Μακάμπι, η οποία με Ντόρσει και Ουίλμπεκιν κατάφερε να αντιδράσει άμεσα προηγούμενη με 61-63, προβάδισμα που διατήρησε σε αρκετά σημεία της τέταρτης περιόδου. Η Βαλένθια δεν είχε πει την τελευταία της λέξη και με τρίποντο του Ντούμπλεβιτς προηγήθηκε με 77-75 στο 38ο.

Ο Ουίλμπεκιν αρχικά και ο Ντόρσει με τρίποντα έκαναν μέσα σε λιγότερο από ένα λεπτό το σκορ 77-81, η Βαλένθια αντέδρασε προς στιγμή με τον Ντούμπλεβιτς και πάλι, ο οποίος μείωσε σε 80-81. Αλλά την τελευταία λέξη την είπε ο Ντόρσει, ο οποίος με… κρύο αίμα, δεν αστόχησε στο δεύτερο συνεχόμενο τρίποντο και έκανε το 80-84 με 41΄΄ να απομένουν. Η Βαλένθια αστόχησε, ο Ουίλμπεκιν με 1/2 βολές έκανε το 80-85 στα 8΄΄ και η Μακάμπι έφυγε με τους δύο βαθμούς και την «χρυσή» νίκη.

Από την Βαλένθια κορυφαίος ο Ντούμπλιεβιτς με 19 πόντους, ενώ ο Ενμπούρ είχε 12 πόντους. Για την Μακάμπι ο Ουίλμπεκιν ήταν πρώτος σκόρερ με 20 πόντους, ο Τάιλερ Ντόρσει είχε 19 πόντους και 5 ασίστ, ενώ ο Χάντερ 12 πόντους και 9 ριμπάουντ.