Ο Ολυμπιακός τα βρήκε μπαστούνια για περίπου 30 λεπτά απέναντι στον Οίακα Ναυπλίου, ωστόσο στο τέλος «καθάρισε» και πήρε ακόμα μία νίκη στην Α2 (73-67). Εξαιρετικός ο Τζόλος, καθοριστικός ο Νικολαΐδης.

Ο Οίακας Ναυπλίου έβαλε… δύσκολα στον Ολυμπιακό για περίπου 30 λεπτά. Μάλιστα, στο τέλος της τρίτης περιόδου είχε προβάδισμα 5 πόντων (48-53), όμως στο τέταρτο δεκάλεπτο ήρθε… κατάρρευση. Οι γηπεδούχοι έτρεξαν 10-0 σερί, πήραν το προβάδισμα και πάτησαν γκάζι μέχρι το τελικό 73-67, που τους ανεβάζει στο 15-4.

Για να συμβεί αυτό χρειάστηκε η εξαιρετική εμφάνιση του Βαγγέλη Τζόλου, που μέτρησε 16 πόντους, ενώ ο Αλέξανδρος Νικολαίδης είχε 13 πόντους, 5 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα και 3 ασίστ. Στους 16 πόντους σταμάτησε και ο Πέτρος Μελισσαράτος, ενώ από τους ηττημένους, που έπεσαν στο 8-11, ξεχώρισε ο Στέφαν Τζόρτζεβιτς με 16 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Δεκάλεπτα: 19-19, 35-35, 48-53, 73-67