Παιχνίδι ακατάλληλο για καρδιακούς στο «Μελίνα Μερκούρη», με τον Κόνερ Φράνκαμπ να είναι εξαιρετικός για το Ρέθυμνο, όμως το Λαύριο που έβγαλε αντίδραση, κατάφερε να πάρει σπουδαία εκτός έδρας νίκη (77-75) στην παράταση, φτάνοντας τις 10 νίκες στο πρωτάθλημα της Basket League.

Μάχη διάρκειας 45 λεπτών στο Ρέθυμνο, με το Λαύριο να μένει όρθιο και να φτάνει σε σημαντική επικράτηση. Η ομάδα του Χρήστο Σερέλη χρειάστηκε την παράταση για να πανηγυρίσει την 10η νίκη της στο πρωτάθλημα, κόντρα στο Ρέθυμνο, το οποίο «έτρεχε» σερί 8 νικών στην έδρα του.

Κι όλα αυτά με το Λαύριο να κερδίζει τον… Κόνερ Φράνκαμπ. Ο Αμερικανός γκαρντ ήταν ασταμάτητος, με 31 πόντους, 8 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 1 τάπα σε 42’33”, όμως στην τελευταία προσπάθεια, με το σκορ στο 75-77, δεν κατάφερε να σκοράρει για να στείλει την αναμέτρηση σε δεύτερη παράταση. Από την άλλη, το Λαύριο είχε σε πολύ καλή κατάσταση τον Κουίντον ΝτεΚόζι (13π, 6ρ), αλλά και τον Μιχάλη Λούντζη (13π, 4ρ), οι οποίοι ηγήθηκαν για την ομάδα τους.

Το Λαύριο μπήκε καλύτερα στο παρκέ και χάρη σε Άλμαν και Ντάιμ έχτισε διαφορά (2-8, 4′). Οι παίκτες του Σερέλη είχαν βρει ρυθμό, με τον Κουζέλογλου να διατηρεί το προβάδισμα της ομάδας του (9-14, 6′). Οι φιλοξενούμενοι κράτησαν τον έλεγχο και με τον Λούντζη έκλεισαν το δεκάλεπτο στο +6 (13-19).

Φράνκαμπ και Χάρις πήραν την κατάσταση στα χέρια τους στο δεύτερο δεκάλεπτο και το Ρέθυμνο μείωσε ξανά (22-23, 14′). Τα τρίποντα έδωσαν λύσεις στο Λαύριο, με τον Άλμαν να ανεβάζει εκ νέου τη διαφορά (24-30, 17′). Ο Γκόρντον όμως με προσωπικές ενέργειες μάζεψε τη διαφορά, με το Ρέθυμνο να μειώνει σε 33-36 στο τέλος του ημιχρόνου.

Το Ρέθυμνο συνέχισε να… χτυπάει κοντά στο καλάθι και με τους Γκόρντον-Καμπερίδη έφερε το παιχνίδι στα ίσια (40-40, 24′). Ο Γερομιχαλός κράτησε το προβάδισμα για το Λαύριο (43-44, 26′). Όχι για πολύ όμως καθώς οι Κρητικοί είχαν το μομέντουμ και με μπροστάρη τον Φράνκαμπ έφεραν τούμπα το ματς, παίρνοντας προβάδισμα της τάξεως των 5 πόντων για το 54-49.

Ο Κόνερ Φράνκαμπ παρέμενε η πιο αξιόπιστη πηγή κινδύνων για το Ρέθυμνο, με τους Κρητικούς να ανεβάζουν ακόμα περισσότερο τη διαφορά (58-51, 34′). Το Λαύριο έμεινε στο πλάνο του όμως και χάρη σε Άλμαν και Ντέιβις μείωσε σε απόσταση… βολής (58-57, 36′). Ο Φράνκαμπ όμως μίλησε στο πιο κρίσιμο σημείο του αγώνα και το Ρέθυμνο ανέβασε τη διαφορά (65-61, 38′).

Το τρίποντο του ΝτεΚόζι κράτησε κοντά στο σκορ το Λαύριο (65-64, 39′). Το ντέρμπι συνεχίστηκε, με τους Λι και Άλμαν να μην σκοράρουν, ενώ και ο Χάρις αστόχησε σε τρίποντο, 12” για το τέλος. Το Λαύριο είχε την τελευταία επίθεση, με τον Άλμαν να κερδίζει φάουλ από τον Γκόρντον 3,4” για το τέλος και με 1/2 βολές έγραψε το 65-65, με το παιχνίδι να πηγαίνει στην παράταση.

Αποφασισμένο να επιβάλλει τον ρυθμό του ήταν το Ρέθυμνο, που με τον Φράνκαμπ, εκ νέου, πήγε τη διαφορά στους 4 πόντους (71-67, 41′). Ο ΝτεΚόζι όμως ανέλαβε ξανά δράση και με 4 προσωπικούς πόντους ισοφάρισε (71-71, 43′). Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν την αστοχία του Ρεθύμνου και προσπέρασαν στο σκορ με τον Ντάιμ (71-73, 44′). Τα άστοχα σουτ των Κρητικών, σε συνδυασμό με τις βολές του Μουράτου έφεραν το Λαύριο στο +4 (71-75, 17” για το τέλος). Ο Φράνκαμπ όμως κράτησε την ομάδα του στο ματς με τρίποντο (74-75, 9” για το τέλος). Ο Μουράτος κέρδισε πάλι φάουλ και με 2/2 βολές έγραψε το 74-77. Ο Λούντζης έκανε φάουλ στον Φράνκαμπ. Ο Αμερικανός ευστόχησε στην πρώτη, αστόχησε στην δεύτερη όμως μετά το επιθετικό ριμπάουντ που πήρε δεν κατάφερε να σκοράρει και έτσι το Λαύριο επικράτησε με 75-77 μέσα στο Ρέθυμνο!

Τα δεκάλεπτα: 13-19, 33-36, 54-49, 65-65 (κ.δ), 75-77.