H Βόλφσμπουργκ επικράτησε άνετα με 4-0 επί της Μάιντζ και έμεινε στο -2 από την Σάλκε.

Εύκολο απόγευμα είχε η Βόλφσμπουργκ εντός έδρας εναντίον της Μάιντζ, που βρίσκεται στις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας.

Οι γηπεδούχοι σε 24′ στο πρώτο μέρος πήραν προβάδισμα δύο τερμάτων, με τον Μπρέκαλο να κάνει την… αρχή με τρομερό σουτ μέσα από την περιοχή (21′). Λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου, ο Στέφεν μετά από φάση διαρκείας με κεφαλιά διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του.

Με το «καλημέρα» στο δεύτερο μέρος η Βόλφσμπουργκ… κλείδωσε τη νίκη με γκολ του Γκέρχαρντ σε κενό τέρμα, ενώ ο Στέφεν στο 68ο λεπτό με τρομερή ενέργεια έγραψε το τελικό 4-0.

Έτσι η Βόλφσμπουργκ έμεινε στο -2 από την 6η Σάλκε αντίθετα η Μάιντζ είναι μόλις στο +2 από την επικίνδυνη ζώνη.