Η Μπάγερν ήταν καταιγιστική απόψε στο Λονδίνο, διέλυσε την Τσέλσι με το τελικό 3-0, έχοντας απόλυτο πρωταγωνιστή τον Γκνάμπρι και πλέον μπορεί να κοιτάζει τον επόμενο αντίπαλο στην φάση των “8” της μεγαλύτερης διασυλλογικής διοργάνωσης!

Οι φιλοξενούμενοι ήταν πιο… ζωηροί στο ξεκίνημα αυτής της αναμέτρησης, με τους Βαυαρούς να απειλούν δευτερόλεπτα μετά το σφύριγμα της έναρξης, με τον Μίλερ πιάνει το συρτό σουτ, αλλά να βλέπει τον Καμπαγιέρο να πέφτει σωστά στη γωνία του και να αποσοβεί τον κίνδυνο.

Το βράδυ έδειχνε πως θα είναι… μακρύ για τον Αργεντινό τερματοφύλακα καθώς, μετά από ένα σύντομο διάλειμμα στην κυριαρχία των Γερμανών (άστοχο σουτ του Μάουντ στο 7′), ανέλαβε δράση ο Κομάν (11′) χωρίς ωστόσο να σημαδέψει σωστά και στην συνέχεια την σκυτάλη πήρε ο Λεβαντόφσκι (15′ και 28′) με τον κίπερ των Μπλε να δίνει την λύση και τις δυο φορές.

Ο Τόμας Μίλερ συνέχισε να ασκεί πίεση στην ταλαιπωρημένη αμυντική τετράδα της Τσέλσι βρέθηκε δις μια ανάσα από το γκολ, αρχικά στο 29′ και στην συνέχεια στο 35′ (δοκάρι!)

Η ομάδα του Φράνκ Λάμπαρντ λίγο έλειψε να προηγηθεί κόντρα στην ροή του αγώνα, όταν μετά από εξαιρετική ατομική ενέργεια, ο Μάρκος Αλόνσο πάτησε περιοχή, έπιασε το δυνατό σουτ αλλά ο Νόιερ έδιωξε σε κόρνερ (43′).

Οι γηπεδούχοι έδειξαν κάποια σημάδια ανάκαμψης στα πρώτα λεπτά του πρώτου ημιχρόνου, ωστόσο η Μπάγερν χρειάστηκε μόλις τρία λεπτά και δυο φανταστικές συνεργασίες για να “καθαρίσει” ένα ματς που έδειχνε από την αρχή δικό της. Τιάγκο, Λεβαντόφσκι και Γκνάμπρι συνδυάστηκαν εξαιρετικά με τον τελευταίο να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα (51′) με τον Γερμανό μεσοεπιθετικό να διπλασιάζει τα τέρματα του (54′) μετά από την εξαιρετική πάσα του Λέβα για το 2-0.

Οι Μπλε του Λονδίνου έδειξαν να χάνουν το μυαλό τους μετά από αυτό το γρήγορο άλλα, απόλυτα δίκαιο 0-2, έδειχναν κυριολεκτικά ανήμποροι να ακολουθήσουν τον ξέφρενο ρυθμό που είχε επιβάλλει η ομάδα του Μονάχου, με το σύνολο του Χάνσι Φλικ να εκμεταλλεύεται την παρατεταμένη σύγχυση της Τσέλσι και τον Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι να βάζει το κερασάκι στην τούρτα, σε μια διαφαινόμενη πρόκριση της Μπάγερν, από την πρώτη κιόλας μεταξύ τους συνάντηση (76′)

Ο Αλόνσο αποβλήθηκε στο 83ο λεπτό της αναμέτρησης, μετά από εξέταση της φάσης από τον VAR, για την παλαιστική του κίνηση στον Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι, σφραγίζοντας μια αποκαρδιωτική εμφάνιση για την ομάδα του, που πλέον στρέφει την αμέριστη προσοχή της στην μάχη της τετράδας της Premier League.