Η Ρεάλ Σοσιεδάδ επικράτησε με 0-1 της Μιραντές εκτός έδρας και μετά από 32 χρόνια βρίσκεται στον τελικό του Copa Del Rey, και περιμένει μία εκ των Γρανάδα ή Αθλέτικ Μπιλμπάο.

Τριανταδύο χρόνια ήταν πάρα πολλά για την Σοσιεδάδ. Μετά το 2-1 του πρώτου αγώνα η ομάδα του Ιμανόλ Αλγκουαθίλ, επικράτησε και 1-0 εκτός έδρας της Μιραντές και εξασφάλισε την πρόκρισή της στον τελικό του Copa Del Rey.

Η Ρεάλ Σοσιεδάδ χρειάστηκε μόλις ένα γκολ από τον Οντριαθάμπαλ στο 41ο λεπτό, καθώς ο Ισπανός με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι έδωσε προβάδισμα στους Βάσκους που το κράτησαν μέχρι το τέλος, με τον Ισαάκ να βλέπει σωστά τον βοηθό να του ακυρώνει γκολ για το 2-0 στις καθυστερήσεις. Έτσι οι φιλοξενούμενοι θα περιμένουν μια εκ των Γρανάδα ή Αθλέτικ Μπιλμπάο που παίζουν αύριο.