Ο Ερυθρός Αστέρας “διέλυσε” την Μακάμπι Τελ Αβίβ με 92-76 και τους Κέβιν Πάντερ και Μπίλι Μπάρον να είναι σε πολύ καλή βραδιά.

Το παιχνίδι στο Βελιγράδι, ανάμεσα σε Ερυθρό Αστέρα και Μακάμπι Τελ Αβίβ ήταν ένας μονόλογος. Η ομάδα του Ντράγκαν Σάκοτα κυριάρχησε, επέβαλε τον ρυθμό της και στο φινάλε πανηγύρισε μια σπουδαία νίκη, βάζοντας τέλος σε ένα σερί τεσσάρων ηττών, έχοντας μάλιστα 9 ήττες στα τελευταία 10 παιχνίδια στη regular season.

Η ομάδα του Βελιγραδίου ανέβηκε στο 11-17, με το πέρας 28 αγωνιστικών, την ώρα που η Μακάμπι υποχώρησε στο 19-9, πραγματοποιώντας πολύ άσχημη εμφάνιση.

Μεγάλοι πρωταγωνιστές του αγώνα ήταν οι Κέβιιν Πάντερ και Μπίλι Μπάρον. Ο πρώτος πήρε… φωτιά στο δεύτερο ημίχρονο, τελειώνοντας την αναμέτρηση με 22 πόντους, ενώ ο δεύτερος μέτρησε 22 πόντους και 5/7 τρίποντα, για τον Αστέρα, ο οποίος σούταρε με το εκπληκτικό 13/23 τρίποντα (56,5%). Καθοριστική ήταν και η παρουσία του Στίματς με 12 πόντους και 12 ριμπάουντ. Από την Μακάμπι οι 19 πόντοι του Τάιλερ Ντόρσεϊ δεν ήταν αρκετοί, με τον διεθνή γκαρντ να παλεύει μόνος του για την «ομάδα του λαού».

Ο Μπίλι Μπάρον είχε πάρει… φωτιά και με 14 πόντους έδωσε το προβάδισμα στον Αστέρα στο ξεκίνημα του αγώνα (17-11, 5′). Τα τρίποντα έδωσαν λύσεις στους γηπεδούχους και με τον Γκιστ η διαφορά ανέβηκε (23-14, 7′). Η Μακάμπι προσπάθησε να μειώσει με Ρέινολντς και Χάντερ, αλλά ο Μπάρον είπε την τελευταία λέξη στο πρώτο δεκάλεπτο για το 27-20 της ομάδας του.

Η Μακάμπι ανέβασε την έντασή της, σε άμυνα και επίθεση και με μπροστάρη τον Ντόρσεϊ μείωσε (35-30, 13′). Η άμυνα των φιλοξενούμενων έφερε αποτελέσματα και με τον Μπράιαντ να συνδέεται με το καλάθι η Μακάμπι μείωσε σε απόσταση ενός σουτ (41-38, 15′). Πάντερ και Στίματς πήραν την κατάσταση στα χέρια τους, όμως και ο Αστέρας ανέβασε το προβάδισμά του (47-38, 17′). Η αφύπνιση του Ουίλμπεκιν βοήθησε την Μακάμπι να μειώσει για το 49-43 του πρώτου ημιχρόνου.

Ο Αστέρας χτύπησε κοντά στο καλάθι και χάρη σε Στίματς και Γκικστ κατάφερε να ανεβάσει σε διψήφια επίπεδα τη διαφορά (61-48, 23′). Τα τρίποντα των Λάζιτς και Γκιστ ανέβασαν ακόμα περισσότερο τη διαφορά, τη στιγμή που η Μακάμπι δεν μπορούσε να ακολουθήσει τον ρυθμό των γηπεδούχων (69-51, 27′). Ο Κέβιν Πάντερ ανέλαβε δράση στη συνέχεια και με προσωπικές ενέργειες ανέβασε απάνω από τους 20 πόντους τη διαφορά, σε έναν μονόλογο του Αστέρα (79-58).

Το σκηνικό δεν άλλαξε στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τον Αστέρα να κρατάει τη διαφορά σε πολύ υψηλά επίπεδα (85-65, 33′). Η κατάσταση δεν άλλαξε ως το φινάλε του αγώνα, με τον Αστέρα να φτάνει σε μια εμφατική νίκη απέναντι στους πρωταθλητές Ισραήλ.

Τα δεκάλεπτα: 27-20, 49-43, 79-58, 92-76