Η Αναντολού Εφές παρατάχθηκε με πολλές απουσίες κόντρα στην Γκαζιάντεπ, αλλά πήρε μια εύκολη νίκη (103-79).

Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν ανέβηκε στο 19-2 της τουρκικής λίγκας και δεν συνάντησε προβλήματα απέναντι στη Γκαζιάντεπ (8-14 ρεκόρ). Η Εφές, παρά το γεγονός πως παρατάχθηκε χωρίς τους Βασίλιε Μίσιτς, Μπράιαντ Ντάνστον, Κρούνοσλαβ Σίμον, Άλεκ Πίτερς και Κρις Σίνγκλετον «γκάζωσε» στη δεύτερη περίοδο (35-13 επιμέρους σκορ) και… άφησε πίσω της τους φιλοξενούμενους, που ήταν ανταγωνιστικοί μόνο για ένα δεκάλεπτο (21-23 στο 10′).

Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Μπουγραχάν Τουντσέρ (18π., 5ασ.), με τον Τιμπόρ Πλάις να τον ακολουθεί (15π., 9ρ.). Ο Σέιν Λάρκιν χρησιμοποιήθηκε μόνο για 8′ και είχε 10 πόντους, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 κόψιμο.

Αυτή την εβδομάδα η πρωτοπόρος της Euroleague, Αναντολού Εφές, υποδέχεται τη Βαλένθια που… καίγεται στην «κούρσα» για την οκτάδα (12/3, 19:30).