Η Μπενφίκα βρίσκεται σε κακή κατάσταση και το αποδεικνύει με κάθε ευκαιρία, αφού έφυγε από την έδρα της Πορτιμονένσε με την ισοπαλία, εξαφανίζοντας το μαξιλαράκι ασφαλείας των δυο γκολ που είχε αποκτήσει, μέσα σε 9 μόλις λεπτά.

Οι «Αετοί» έδειξαν ότι θα είχαν ένα εύκολο βράδυ, όταν προηγήθηκαν με 0-2, χάρη σε τέρματα των Πίτζι στο 18ο και Αλμέιδα στο 32ο λεπτό. Με το 0-2 στο ημίχρονο η Μπενφίκα έμοιαζε… σίγουρη για τους τρεις βαθμούς. Αλλά η Πορτιμονένσε είχε άλλη άποψη και με δύο γκολ στην επανάληψη, στο 66ο με τον Κλεμέντε και στο 77ο με τον Ταβάρες, ισοφάρισε σε 2-2 και κράτησε τον πολύτιμο βαθμό που τις δίνει λίγες ελπίδες για την παραμονή.

Η Μπενφίκα προσωρινά βρέθηκε στην κορυφή με 61 βαθμούς και περιμένει το αποτέλεσμα του αγώνα Πόρτο-Μαρίτιμο για να ξέρει αν θα παραμείνει εκεί μόνη της, με… συγκάτοικο ή αν θα μείνει πίσω στην βαθμολογία.