Η Μπασκόνια προκρίθηκε στον τελικό της ACB επί της Βαλένθια με 75-73, σε ένα πραγματικό θρίλερ. Χαμένη ευκαιρία του Λόιντ να πάρει το παιχνίδι για λογαριασμό των “Νυχτερίδων”. Μπαρτσελόνα – Μπασκόνια ο τελικός.

Μεγάλο ντέρμπι ο δεύτερος ημιτελικός ανάμεσα σε Βαλένθια και Μπασκόνια. Οι δύο ομάδες είχαν από ένα ημίχρονο, όμως αυτοί που χαμογέλασαν στο τέλος ήταν οι Βάσκοι, οι οποίοι έκλεισαν θέση στον τελικό της 30ης Ιουνίου, όπου και θα αντιμετωπίσουν την Μπαρτσελόνα.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι από τα πρώτα λεπτά, με την Βαλένθια να μπαίνει καλύτερα και να ελέγχει την κατάσταση και τον ρυθμό. Αυτό, μάλιστα, την βοήθησε ώστε να πάρει τα ηνία, βρίσκοντας πολλές λύσεις σε άμυνα και επίθεση για το 42-33 του πρώτου μέρους.

Τα δεκάλεπτα: 17-12, 42-33, 55-56, 73-75.