Σ’ενα ματς που είχε πολλές διακυμάνσεις στο σκορ η Αυστραλία, λύγισε τον Καναδά με σκορ 108-92, δείχνοντας πως έχει μεγάλες βλέψεις στο τουρνουά. Κορυφαίοι για τα καγουρώ ήταν οι Μάθιου Ντελαβεντόβα με 24 πόντους και Πάρτι Μιλς με 16.

Για το συγκρότημα του Νικ Νερς ο Κεμ Μπιρτς σημείωσε 18 πόντους, όμως ήταν μόνος του.

Τα «καγκουρό» από το ημίχρονο φάνταζαν ικανά να κερδίσουν το ματς χωρίς καδιοχτύπια (40-52), αλλά ο μαχητικός Καναδάς του Νικ Νερς ανέτρεψε διαφορά 17 πόντων και πήρε εκείνος προβάδισμα με +6 (65-59 στο 25′). Η κρίσιμη τελευταία περίοδος είχε πρωταγωνιστές όλους τους αστέρες των Αυστραλών οι οποίοι ως περισσότεροι σε αριθμό κατάφεραν να δώσουν πολύτιμη νίκη στην ομάδα τους, με διαφορά η οποία δεν αντικατοπτρίζει πλήρως την εικόνα της αναμέτρησης. Σπουδαία εμφάνιση από τον Ντελαβεντόβα με 24 πόντους και 5 ασίστ, πολύτιμες λύσεις από Γκούλντινγκ (16π.), Μιλς (15π.) double double o Ινγκλς (13π. 10ριμπ.). Μοναδικοί διακριθέντες του Καναδά οι Μπιρτς (18π.), Πάνγκος (14π., 8ας) και Τζόζεφ (16π.).