Η Γουέστ Χαμ ήθελε μόνο νίκη κόντρα στην Μπράιτον για να μείνει ζωντανή στο κόλπο του Champions League, αλλά δεν τα κατάφερε (1-1) βλέποντας το όνειρο να απομακρύνεται για τα καλά.

Στο πρώτο μέρος οι δύο ομάδες είχαν ευκαιρίες για να σκοράρουν αλλά δεν τα κατάφεραν με το 0-0 να γεμίζει άγχος την Γουέστ Χαμ.

Η Μπράιτον προηγήθηκε με τον Ντάνι Ουέλμπεκ στο 84ο λεπτό και όλα έδειχναν πως θα μπορούσε να κρατήσει τους τρεις βαθμούς. Αλλά η Γουέστ Χαμ ήταν αποφασισμένη να πάρει έστω και τον έναν βαθμό, κάτι που πέτυχε με την ισοφάριση του Μπενραχμά στο 87ο λεπτό, με το 1-1 να παραμένει ως το τέλος.

Η Γουέστ Χαμ είναι στην 6η θέση με 59 βαθμούς, έναν πίσω από την 5η Λίβερπουλ και 5 πίσω από την 4η Τσέλσι.

Η Μπράιτον είναι 17η με 38 βαθμούς έχοντας κερδίσει την παραμονή.