Η ΑΕΚ επικράτησε του Ολυμπιακού με 21-19 στον πρώτο τελικό της Handball Premier, κάνοντας το 1-0 στη σειρά, σε ένα ματς το οποίο στα τελευταία λεπτά εξελίχθηκε σε… θρίλερ.

Σημαντικό προβάδισμα ενόψει της κατάκτησης του τίτλου στην Handball Premier πήρε η ΑΕΚ, επικρατώντας στην έδρας της με 21-19 του Ολυμπιακού. Η «Ένωση» είχε σε εξαιρετική ημέρα τον τερματοφύλακά της, Ιβάν Μάτσκεβιτς, ο οποίος με το σκορ στο 20-19 πραγματοποίησε κομβική επέμβαση σε τετ-α-τετ του Γκρατζάν.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, αποφασιστικά και με καθαρό μυαλό ξεκίνησε η ΑΕΚ το πρώτο ημίχρονο και στα πρώτα τρία λεπτά έκανε το σκορ 3-0 με τον Παπαδιονυσίου να ανοίγει το σκορ, και τους Ηλιόπουλο και Αραμπάτζη να σκοράρουν στη συνέχεια.

Η καλή άμυνα της ΑΕΚ και οι επεμβάσεις του Μάτσκεβιτς, διατήρησαν την διαφορά στο σκορ υπέρ της ΑΕΚ (6-3) λίγο πριν συμπληρωθεί το πρώτο τέταρτο στο παιχνίδι. Η ΑΕΚ συνέχισε σε υψηλό ρυθμό και μεγάλωσε ακόμα περισσότερο την διαφορά (10-5), με τον Μάτσκεβιτς να σκοράρει το 10ο τέρμα, από την εστία του.

Η «Ένωση» συνέχισε το σερί της (5-0) και έκανε το σκορ 13-5, έξι λεπτά πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Ο Ολυμπιακός εκμεταλλεύτηκε την αριθμητική του υπέροχη, λόγω δίλεπτης και μείωσε σε 13-8, όμως ο Ηλίουπουλος ξεμπλόκαρε το σκοράρισμα της «Ένωσης» και έκανε το 14-8, ενώ ο Μαντάλινιτς έκανε από τα 7 μέτρα το 15-8, με τον Ολυμπιακό να μειώνει σε 15-9, που ήταν το σκορ ημιχρόνου.

Στην αρχή του δεύτερου μέρος ο Ολυμπιακός αντέδρασε και συμπληρώνοντας το πρώτο δεκάλεπτο, μείωσε σε 17-14, με την ΑΕΚ να χάνει σημαντική διαφορά και τον Αλέξη Αλβανό να καλεί τάιμ άουτ. Ο «δικέφαλος» δεν έβγαλε αντίδραση και η φιλοξενούμενη ομάδα ισοφάρισε σε 17-17.

Στα τελευταία δέκα λεπτά το παιχνίδι έγινε ντέρμπι, με την ΑΕΚ να θέλει να κρατήσει τον προβάδισμα και τον Ολυμπιακό να βρίσκει τρόπους να ισοφαρίζει το σκορ (19-19). Ο Ηλιόπουλος στο 56’ σκόραρε και έβαλε ξανά την ΑΕΚ σε θέση οδηγού στο σκορ (20-19), ενώ ο Μάτσκεβιτς στην επόμενη φάση δεν άφησε τον Δομπρή να σκοράρει από τα 7 μέτρα.

Τα τελευταία δυο λεπτά του παιχνιδιού η νευρικότητα κυριάρχησε με την ΑΕΚ να θέλει να κάνει το σκορ 21-19 και να αγκαλιάσει τη νίκη, όμως η λύση ήρθε από τον Μάτσκεβιτς, που στα τελευταία δευτερόλεπτα έκανε σπουδαία επέμβαση καο κράτησε το 20-19, ενώ το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Κεδέρης που στο τελευταίο δευτερόλεπτο έκανε το σκορ 21-19.