Η ΑΕΚ επιβλήθηκε με 36-27 του ΠΑΟΚ στον πρώτο τελικό της Handball Premier και χρειάζεται ακόμα μία νίκη για να στεφθεί πρωταθλήτρια.

Η Ένωση έχτισε διαφορά 8-10 τερμάτων μέσα στο ματς, γεγονός που επέτρεψε στον Δημήτρη Δημητρούλια να δώσει χρόνο συμμετοχής σε πιο νεαρούς παίκτες. Ο επόμενος τελικός των δύο ομάδων είναι προγραμματισμένος για την Τρίτη 6 Ιουλίου στις 16:30 το απόγευμα στη Θεσσαλονίκη.

Αν η ΑΕΚ πάρει τη νίκη τότε θα κατακτήσει το φετινό πρωτάθλημα και τέταρτο στην ιστορία της. Παράλληλα, θα γίνει η πρώτη ομάδα στο ελληνικό χάντμπολ που φτάνει στην κατάκτηση του τρεμπλ.

Αν ο ΠΑΟΚ πάρει τη νίκη και ισοφαρίσει τη σειρά των τελικών σε 1-1 τότε οι δύο ομάδες θα λύσουν οριστικά τις διαφορές τους σε τρίτο παιχνίδι την Πέμπτη 8 Ιουλίου στις 16:30 το απόγευμα στο ΟΑΚΑ.

Η ΑΕΚ μπήκε στο ματς με το πόδι στο γκάζι. Η Ένωση προηγήθηκε με 5-2 με τον Μπουνέτα στο ξεκίνημα του αγώνα και είχε φανερό στόχο να διατηρήσει υψηλό ρυθμό στο ματς.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης κατάφερε να μειώσει δύο φορές στο γκολ (5-4, 7-6) με Τζωρτζίνη και Γιορανίδη αλλά η Ένωση μπόρεσε να χτίσει ξανά διαφορές μέσα στο ματς. Με Τζηρά και Δομπρή η ομάδα του Δημήτρη Δημητρούλια έφτασε στο 10-6 στα μισά του πρώτου ημιχρόνου ελέγχοντας απόλυτα τον ρυθμό του αγώνα. Ο ΠΑΟΚ μπόρεσε ξανά να μειώσει αλλά στο τελευταίο κομμάτι του πρώτου ημιχρόνου η ΑΕΚ πάτησε γκάζι και έφτασε στο 19-12 με τον Μπουνέτα που ήταν και το σκορ του πρώτου 30λεπτου.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε αποφασιστικά στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου και μείωσε στα πέντε γκολ (22-17) με Καραγκιοζόπουλο και Λιάπη. Η ΑΕΚ όμως πάτησε ξανά γκάζι και με τον Τζηρά και τον Αραμπατζή έφτασε στο 28-18 καθαρίζοντας ουσιαστικά και την υπόθεση νίκη.

Στο τελευταίο τέταρτο του ματς η Ένωση κατάφερε να διατηρήσει την σημαντική διαφορά που είχε χτίσει κάνοντας το 1-0 στη σειρά των τελικών. Πρώτος σκόρερ του αγώνα ήταν ο Δημήτρης Τζηράς με οκτώ τέρματα.