Ο Διομήδης Άργους έκανε την έκπληξη και κατάφερε να σταματήσει το νικηφόρο σερί της ΑΕΚ, παίρνοντας την ισοπαλία με 27-27.

Η Ένωση που μέχρι στιγμής δεν είχε χάσει ματς στο πρωτάθλημα άφησε βαθμό στο Άργος, σε έναν αγώνα που εξελίχθηκε σε γκραν γκινιόλ. Ο βαθμός αποκτά ιδιαίτερη αξία για την ομάδα του Γιώργου Χαλκίδη αφού προέρχεται από αγωνιστική αποχή έξι μηνών.

Η ομάδα του Δημήτρη Δημητρούλια μπήκε φουριόζα στο ματς και πήρε τα ηνία με το ξεκίνημα. Η Ένωση ολοκλήρωσε το πρώτο ημίχρονο προηγούμενη με 11-14 δείχνοντας να έχει τον απόλυτο έλεγχο.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Διομήδης μπήκε αποφασισμένος και προηγήθηκε με 17-16 με δύο σερί γκολ του Μπόσκου στο 40 λεπτό. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν ακόμη και με τρία γκολ (22-19) με τον Τσάκαλο πριν το τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης.

Η ΑΕΚ ισοφάρισε σε 24-24 με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Τζηρά τέσσερα περίπου λεπτά πριν το τέλος. Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι μέχρι το φινάλε με τον Αραπακόπουλο να διαμορφώνει το 27-27 ένα περίπου λεπτό πριν το τέλος του ματς. Η ΑΕΚ είχε την ευκαιρία να πάρει τη νίκη αλλά ο Παπαντωνίου απέκρουσε πέναλτι του Τζηρά, πέντε περίπου δευτερόλεπτα πριν την κόρνα της λήξης.