Ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 28-26 του Διομήδη στο Άργος, τερμάτισε δεύτερος στην ειδική βαθμολογία των πλέι οφ και θα αντιμετωπίσει την ΑΕΚ στους τελικούς.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης καθάρισε ουσιαστικά τη νίκη στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου όταν και πήρε διαφορά έξι τερμάτων. Ο Διομήδης κατάφερε να μειώσει στα δύο γκολ στο τελευταίο λεπτό αλλά ήταν πλέον αργά.

Οι τελικοί της handball premier θα ξεκινήσουν την Τρίτη 22 Ιουνίου. Η ΑΕΚ θα έχει το πλεονέκτημα της έδρας με το πρωτάθλημα να κρίνεται στις δύο νίκες.

Οι δύο ομάδες μπήκαν αποφασισμένες όπως φάνηκε και στο ξεκίνημα του ματς. Ο Διομήδης προηγήθηκε με 10-8 με Χόγκας και Τσιγαρίδα αλλά η ομάδα της Θεσσαλονίκης ισοφάρισε με τον Λιάπη και προσπέρασε με 10-11 με τον Στογιάνοβιτς στο 20ο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου.

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι και την τελική ευθεία του πρώτου ημιχρόνου. Με το σκορ στο 13-13 Παπαβασίλης και Νικολαΐδης έδωσαν αέρα δύο τερμάτων για τον ΠΑΟΚ που έφτασε στο 13-15 που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης μπήκε εντυπωσιακά στο δεύτερο ημίχρονο. Με γρήγορα γκολ στα πρώτα δέκα λεπτά του δεύτερου μέρους, ο ΠΑΟΚ έφτασε στο 13-19 με τον Αποστόλου δείχνοντας να ελέγχει απόλυτα το ματς. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να μπουν και πάλι στο παιχνίδι με τον Μπόσκο αλλά ο ΠΑΟΚ έβρισκε τις λύσεις να διατηρεί τη διαφορά στα 5-6 τέρματα.

Στο φινάλε ο Χόγκας μείωσε σε 26-28 αλλά ο ΠΑΟΚ κάνοντας καλή διατήρηση μπόρεσε να κρατήσει τη νίκη και να πάρει την πρόκριση για τους τελικούς.

Προηγούμενο άρθροΡωσία: Καλά τα νέα για τον σοκαριστικό τραυματισμό του Φερνάντες
Επόμενο άρθροΤουρκία – Ουαλία: Η τρίτη προσπάθεια του Ράμσεϊ ήταν και η φαρμακερή! (vid)