Ο Δούκας κατάφερε να ισοφαρίσει τη σειρά των τελικών με το φαβορί, την ΑΕΚ, σε 1-1, με 4-3, στο κλειστό του Λαυρίου.

Σε έναν ακόμη κλειστό αγώνα ανάμεσα σε δύο ισοδύναμες και ισορροπημένες ομάδες, ο Δούκας νίκησε 4-3 την ΑΕΚ στο κλειστό του Λαυρίου και ισοφάρισε 1-1 τις νίκες στους Τελικούς της Stoiximan Futsal Super League. Η σειρά μεταφέρεται στην έδρα του Δικεφάλου και υπενθυμίζουμε ότι ο πρωταθλητής κρίνεται στις τρεις νίκες.

Η ΑΕΚ μπήκε δυνατά, χάνοντας μεγάλη ευκαιρία με τον Ντάτη μόλις στο 1′, αλλά οι γηπεδούχοι δευτερόλεπτα αργότερα είχαν δοκάρι για να προηγηθούν. Τελικά, το γκολ σημειώθηκε από τον Δούκα στο 12′ με τον Σεΐτι, ενώ οι Τσίνας και Βινίσιους έγραψαν το 3-0 για τους μπλε, που ήταν και το σκορ του πρώτου μέρους. Ξεκάθαρο προβάδισμα για την ομάδα του Γιάννη Μοστριού, αλλά η Ένωση δεν επρόκειτο να παραδοθεί.

Οι παίκτες του Γιάννη Ζιάβα μπήκαν στο β’ μέρος για να ανατρέψουν τα εις βάρος τους δεδομένα, ωστόσο χρειάστηκαν σημαντικές επεμβάσεις του Αρώνη για να παραμείνει στα ίδια επίπεδα το σκορ και να μην ανοίξει και άλλο η ψαλίδα. Επτά λεπτά πριν το τέλος, ο τεχνικός του Δικεφάλου πέρασε έξτρα παίκτη στο παιχνίδι, μη έχοντας κάτι άλλο να κάνει. Η πίεση με τον έξτρα παίκτη απέδωσε καρπούς, με τον Μάνο να σκοράρει στο 34′ και δύο λεπτά αργότερα ο Ντάτης είχε δοκάρι σε πέναλτι.

Ο πρώτος σκόρερ του Πρωταθλήματος πήρε το αίμα του πίσω, καθώς με ωραίο τελείωμα σημείωσε το 3-2 στο 36′. Η ΑΕΚ απείλησε για την ισοφάριση με το Μάνο, ενώ στην άλλη πλευρά του γηπέδου ο Αρώνης έκανε νέα μεγάλη απόκρουση. Τελικά, οι γηπεδούχοι σημείωσαν το 4-2 με το δεύτερο γκολ του Σεΐτι και ενώ απέμενε ένα λεπτό για το φινάλε. Ο Ασημακόπουλος μείωσε σε 4-3 στα 20 δευτερόλεπτα από την κόρνα της λήξης, αλλά το αποτέλεσμα δεν άλλαξε και ο Δούκας πήρε μια μεγάλη νίκη.

Εξάλλου, για τις θέσεις 3-4, στο κλειστό του Βύρωνα ο Ερμής Ζωγράφου νίκησε 4-1 την Κόμπρα και έκανε το 2-0. Η ομάδα του Θανάση Τσακανίκα ήταν καλύτερη και δίκαια έφτασε στο θετικό αποτέλεσμα. Στο πρώτο μέρος, ο Ερμής άνοιξε το σκορ με τον Χριστόπουλο, στα πρώτα δευτερόλεπτα του β’ μέρους οι φιλοξενούμενοι έκαναν το 2-0 με τον ίδιο παίκτη, ο οποίος αργότερα έκανε το 3-0, πετυχαίνοντας χατ τρικ. Ο Κατσούλας μείωσε για την ομάδα του Σταύρου Ράπτη και ο Οικονομίδης διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.