Σε ένα ματς που εξελίχθηκε σε θρίλερ ο Ολυμπιακός επικράτησε με 10-9 της Βουλιαγμένης και έκανε το 1-0 στη σειρά των τελικών της Α1 πόλο ανδρών.

Η ομάδα του Πειραιά έκανε μια κάκιστη εμφάνιση, ιδιαίτερα στον παίκτη παραπάνω. Ο Φουντούλης ήταν εκείνος που με τέρμα στο τελευταίο λεπτό του αγώνα έδωσε τη νίκη στον Ολυμπιακό. Η Βουλιαγμένη από την άλλη έδειξε ότι είναι ικανή να κάνει την έκπληξη κόντρα στο απόλυτο φαβορί.

Ο Ολυμπιακός μπήκε στην πισίνα με το πόδι στο γκάζι. Οι Πειραιώτες όταν απόλυτα εύστοχοι στην προσπάθεια με παίκτη παραπάνω προηγήθηκαν με τρία γκολ με τέρματα των Φουντούλη, Μυλωνάκη και Γούνα. Η Βουλιαγμένη απάντησε με ωραία λόμπα του Χρήστου Αφρουδάκη με τον Μυλωνάκη να δίνει και πάλι στην ομάδα του Θοδωρή Βλάχου διαφορά τριών τερμάτων για το 4-1 στα μισά του πρώτου οκταλέπτου.

Η Βουλιαγμένη μείωσε ξανά με τον Γκιουβέτση αλλά ο Ομπράντοβιτς με δύο τέρματα σημείωσε το 6-2 που ήταν το σκορ του πρώτου οκταλέπτου. Στο δεύτερο οκτάλεπτο οι άμυνες ήταν εκείνες που κυριάρχησαν με τη Βουλιαγμένη να μειώνει σε 6-3 με τον Σολανάκη αλλά ο Ολυμπιακός με το τρίτο γκολ του Μυλωνάκη έφτασε στο 7-3 που ήταν το σκορ της δεύτερης περιόδου.

Η Βουλιαγμένη ήταν εντυπωσιακή στο τρίτο οκτάλεπτο. Κρατώντας τον Ολυμπιακό στο μηδέν για όλη την περίοδο, η ομάδα των νοτίων προαστίων κατάφερε να χτίσει σερί και με τέρματα των Καλογερόπουλου, Γούβη, Γκιουβέτση και Τίγκα ισοφάρισε σε 7-7 στα μισά του τρίτου οκταλέπτου. Ο Ολυμπιακός έχανε σερί επιθέσεις (το ποσοστό του στον παίκτη παραπάνω έπεσε δραματικά) και οι δύο ομάδες ολοκλήρωσαν το τρίτο οκτάλεπτο ισόπαλες.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου οκταλέπτου η Βουλιαγμένη προηγήθηκε με 7-8 με γκολ του Γούβη στον παίκτη παραπάνω. Οι Πειραιώτες έκαναν την ανατροπή και έφτασαν στο 9-8 με γκολ των Μπούσλιε και του Γενηδουνιά. Η Βουλιαγμένη ισοφάρισε ξανά (9-9) με γκολ του Αφρουδάκη αλλά ο Ολυμπιακός κατάφερε να πάρει τη νίκη με γκολ του Φουντούλη στο τελευταίο λεπτό του αγώνα.

Επόμενο ματς για τις δύο ομάδες είναι προγραμματισμένο για το απόγευμα της Πέμπτης στο κολυμβητήριο του Λαιμού.