Η ΑΕΚ επικράτησε δύσκολα εντός έδρας της Γκορένιε (31-29) και έχει το προβάδισμα πρόκρισης στον τελικό του EHF European Cup.

Οι δύο ομάδες θα λύσουν οριστικά τις διαφορές τους στον επαναληπτικό που είναι προγραμματισμένος για τις 20 Απριλίου. Η ΑΕΚ στάθηκε εξαιρετικά στο ματς και στο εκτός έδρας ματς μπορεί να υπερασπιστεί το +2 που έχει από τη νίκη της στο ΟΑΚΑ.

Η Ένωση μπήκε καλύτερα στο ματς και έφτασε στο 5-3 με τον Μυλωνά με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν με τον Τάινικ. Οι γηπεδούχοι έφτασαν ξανά στο +2 (11-9) με τον Φλορίδο αλλά ο Κάβτσιτς και ο Τάινικ με πέναλτι έφεραν το ματς στα ίσα οκτώ περίπου λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου.

Ο Τζηράς έχασε πέναλτι για την ΑΕΚ δίνοντας την ευκαιρία στον Μίκλαβτσιτς να δώσει το προβάδισμα (11-12) στην Γκορένιε στο 25ο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου. Η ΑΕΚ ισοφάρισε με τον Φλορίδο ενώ προσπέρασε με δύο τέρματα με Πέντερσεν και Κεδέρη. Με τους ίδιους παίκτες να σκοράρουν, η Ένωση έφτασε στο 16-13 με τον Κβάτσιτς να διαμορφώνει το 16-14 του πρώτου ημιχρόνου.

Ο Τζηράς με πέναλτι διατήρησε τη διαφορά στα τρία τέρματα για την ΑΕΚ. Ο Μίκλαβτσιτσς ισοφάρισε (21-21) για τη Γκορένιε στο 41ο λεπτό του αγώνα. Από εκεί το σημείο οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ για περίπου δέκα λεπτά. Με γκολ των Κεδέρη και Μυλωνά η ΑΕΚ προηγήθηκε με 27-25 και έφτασε στο 29-26 με τέρμα του Λέμος.

Με γκολ του Φλορίδο η ΑΕΚ έφτασε στο 31-27 τρία περίπου λεπτά πριν το τέλος του ματς. Η Γκορένιε με Πάιτ και Χάσελιτς μείωσε σε 31-29 που ήταν και το τελικό σκορ.