Χωρίς να δυσκολευθεί ιδιαίτερα η ΑΕΚ επικράτησε με 30-17 του Διομήδη στο ΟΑΚΑ και έκανε το 1-0 στη μεταξύ τους σειρά των πλέι οφ για τη handball premier.

Αυτή ήταν η τρίτη νίκη για την ομάδα του Νίκου Γραμματικού τη φετινή σεζόν επί των Αργειτών. Οι δύο ομάδες είχαν τεθεί αντιμέτωπες και στα ημιτελικά του κυπέλλου με τους κιτρινόμαυρους να παίρνουν την πρόκριση για τον τελικό με δύο νίκες.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε τον αγώνα με το πόδι στο γκάζι και προηγήθηκε με 8-5 με τέρμα του Μπάλαζ στο 14ο λεπτό. Με σερί τέρματα του Τσάτσα η ομάδα του Χρήστου Δημήτρουλα κατάφερε να μείνει κοντά στο σκορ με την Ένωση να φτάνει στο +4 (12-8) με γκολ του Βραζάλιτσα στο 21ο λεπτό. Σε εκείνο το χρονικό σημείωσε χτύπησε και ο αρχηγός της Ένωσης Διονύσης Γεωργιάδης με τον Στάθη Ζαμπούνη και παίρνει τη θέση του. Με γκολ του Χρήστου Αργυρού ο Διομήδης μείωσε στα δύο τέρματα για το 13-11 που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος η ΑΕΚ ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή της. Με τέρματα των Αλβανού, Ζαμπούνη και Μυλωνά η Ένωση έφτασε στο 20-14 και έδειχνε να ελέγχει το ματς. Στο τελευταίο τέταρτο του αγώνα οι γηπεδούχοι ήταν ακόμη πιο εντυπωσιακοί και έφτασαν στο τελικό 30-17 με γκολ του Βραζάλιτσα.

Σε αυτή την φάση των πλέι οφ η πρόκριση στην επόμενη φάση κρίνεται στις δύο νίκες. Οι δύο ομάδες θα τα που ξανά σε περίπου δύο εβδομάδες αφού το δεύτερο παιχνίδι στο Άργος είναι προγραμματισμένο για την Τρίτη 30 Απριλίου. Για την ΑΕΚ μεσολαβούν τα δύο παιχνίδια με τη Μαδέιρα (20, 27 Απριλίου) για τα ημιτελικά του Τσάλεντζ Καπ.