Ο επτά φορές παγκόσμιος πρωταθλητής της F1 ανέλαβε την ευθύνη για το ατύχημα στις κατατακτήριες του GP Αυστρίας.
Μετά την ενθαρρυντική εμφάνιση και την παρουσία στο βάθρο του Grand Prix Μεγάλης Βρετανίας, ο Λούις Χάμιλτον πήγε στην Αυστρία ελπίζοντας σε ένα ακόμα θετικό αποτέλεσμα, αλλά το ξεκίνημα στις επίσημες διαδικασίες ήταν οδυνηρό.

Παρότι ήταν ανταγωνιστικός και σύμφωνα με τη Mercedes στόχευε ακόμα και στην πρώτη σειρά της εκκίνησης, έχασε τον έλεγχο της W13 E Performance στο Q3 και κατέληξε στον προστατευτικό τοίχο από ελαστικά στη στροφή 7 του Red Bull Ring.

«Είμαι απίστευτα απογοητευμένος με τον εαυτό μου. Λυπάμαι για την ομάδα, όλοι δούλεψαν σκληρά για να έχουμε αυτό το μονοθέσιο και ποτέ δεν μου αρέσει να τους το γυρίζω “πληγωμένο”. Μαχόμασταν για το Top-3. Δεν έχω απάντηση σχετικά με τον λόγο που βρέθηκα εκτός πίστας. Απλά έχασα το πίσω μέρος στη στροφή 7 κι αυτό ήταν», είπε ο 37χρονος στο F1 TV.

Παρά την ατυχή έκβαση των κατατακτήριων δοκιμών του Σπίλμπεγκ, ο επτά φορές παγκόσμιος πρωταθλητής παραμένει αισιόδοξος για τους δύο αγώνες του Σαββατοκύριακου.

«Η απόδοσή μας είναι ενθαρρυντική. Δεν περιμέναμε να είμαστε τόσο κοντά σήμερα κι αυτό είναι ένα πολύ θετικό στοιχείο. Όμως εγώ εκκινώ αρκετά πίσω. Δε ξέρω τι θα είναι εφικτό αλλά ας ελπίσουμε αύριο να καλύψω έδαφος», τόνισε ο Χάμιλτον που θα εκκινήσει τον Αγώνα Sprint από τη δέκατη θέση. Η σειρά εκκίνησης της Κυριακής, θα καθοριστεί από τον αυριανό αγώνα.