Ο απίθανος rookie Χόρχε Μαρτίν οδήγησε το 1-2-3 της Ducati στις κατατακτήριες της Βαλένθιας.

Η τελευταία περίοδος κατατακτήριων δοκιμών της χρονιάς στη Βαλένθια δεν είχε τεράστιο ενδιαφέρον, μια και ο τίτλος των αναβατών είχε κριθεί, ωστόσο είχε το χρώμα και το άρωμα του Βαλεντίνο Ρόσι, που στον τελευταίο του αγώνα στο MotoGP είχε καταφέρει να προκριθεί στο Q2.

Ο Ιταλός βέβαια δεν ήταν μέσα στη διεκδίκηση της pole position, η μάχη για την οποία ήταν ιδιαίτερα συναρπαστική. Στην πρώτη γρήγορη προσπάθεια των αναβατών οι Ducati ήταν πολύ γρήγορες, με τον Τζακ Μίλερ να ανεβαίνει στην πρώτη θέση, με ακριβώς τον ίδιο χρόνο με τον Χόρχε Μαρτίν και τον Πέκο Μπανάια να είναι μόλις 15 χιλιοστά πιο πίσω. Οι δύο Suzuki ακολούθησαν, με τον Μιρ μπροστά από τον Ρινς, και τον Φάμπιο Κουαρταραρό στην 6η θέση.

Οι δεύτερες και πιο κρίσιμες προσπάθειες των αναβατών ξεκίνησαν με τον Ρόσι να ακολουθεί κατά πόδας τον Μπανάια, στην προσπάθειά του να βρεθεί όσο γινόταν πιο μπροστά στην εκκίνηση. Ο Μπανάια συνέχισε και έκανε τον καλύτερο χρόνο, αλλά αμέσως μετά έπεσε στην πρώτη στροφή. Ενώ μάζευε τη μοτοσικλέτα του από τη μέση της πίστας, είδε τον Χόρχε Μαρτίν να κάνει έναν ακόμα καλύτερο γύρο και να παίρνει εκείνος την pole position, που είναι η 4η στην καριέρα του στην κορυφαία κατηγορία του MotoGP. Ο Μπανάια έμεινε στη 2η θέση ενώ 3ος ήταν ο Τζακ Μίλερ, παρά την πτώση του στο τέλος, με την Ducati να «κλειδώνει» την 1η σειρά της εκκίνησης. Ακολούθησαν οι Μιρ, Ζαρκό και Ρινς, με τον Μπίντερ στην 7η θέση και τον Φάμπιο Κουαρταραρό μόλις στην 8η. Ο Βαλεντίνο Ρόσι θα ξεινήσει τον τελευταίο αγώνα του από τη 10η θέση.